Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, "Siyasi gerilim ve FED atakları durmadıkça MB’nin hamleleri dövizi baskı altına alamayacak" değerlendirmesinde bulundu.
Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, “Siyasi gerilim ve FED atakları durmadıkça MB’nin hamleleri dövizi baskı altına alamayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Siyasi gerilim ve FED atakları durmadıkça MB’nin hamleleri dövizi baskı altına alamayacak” değerlendirmesinde bulundu. Şahin’in açıklaması şöyle:

TL’nin değer kaybedip kurların yükseldiği bir ortamda Merkez bankası faiz silahını çekmedi. Bunun üzerine Türkiye’de tartışılmakta olan paralel devlet, yargı sorunları ve 17 Aralık olaylarıyla Türkiye dış piyasada krize giriyor gibi algılandı. Dövizin önü kesilemez oldu. Eğer dövizin yükselmesi belli bir noktada durdurulup faizler de düşük tutulabilseydi; bu ikisi  ithalatı frenleyecek ve ihracatı teşvik edecek bir olgu olarak karşımıza çıkardı. Ama elbette dövizin çok ileri noktalara gitmesi bazı dengeleri bozacak ve döviz geliri olmayan kurumları aşırı rahatsız edecekti.

Neticede Merkez bankası hiç beklenmedik bir hamle yaparak faizleri 5 puan birden yükseltti. Bu şekilde kurlar bir derece durdurulabilir. Siyasi gerilimin ya da FED’in ataklarının durmadığı sürece bu hamlelerin dövizi aşırı bir baskı altına alacağını sanmıyorum. Sadece radikal artışları engelleyebilir. Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmesi reel sektörü ciddi anlamda etkileyecek.  Özellikle inşaat sektörü gibi krediye dayalı büyüyen sektörlerde küçülme olacaktır. Bu bütçeyi ve istihdamı da etkileyecektir. Şimdi sırf dövizin değil faizin de tahribatıyla karşı karşıya kalırsak ekonominin dengesi tekrar bozulacaktır. Ancak sağlam temeller üzerine kurulu olan Türkiye, seçim öncesinde yaşadığı karışıklıkları kısa sürede atlatacak ve gerçek bir hukuk devleti olduğunu tüm dünyaya göstererek bu sorunlar aşılacaktır.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın