Fatih Üniversitesi Araştırmacı Fatihliler ve Akademisyenler Kulübü (AFAK) ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın birlikte düzenlediği Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı’nın (USOBO) bu yıl 6’ncısı gerçekleştirecek.

Fatih Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, başvuruları 7 Mart’ta sona erecek etkinliğin finali ise 3 Mayıs’ta yapılacak. Geçtiğimiz yıllarda 200’e yakın projenin yarıştığı USOBO’da psikoloji, sosyoloji, felsefe, edebiyat, din, ahlak, coğrafya, tarih, siyasal bilgiler alanında birçok proje yarışma fırsatı bulacak. Dereceye giren öğrenci ve danışmanlara çeşitli miktarlarda para ödülleri de verilecek.

USOBO, Fatih Üniversitesi öğrenci kulüplerinden AFAK tarafından hazırlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen USOBO Komite Başkanı Prof. Dr. Murat Karagöz, Türkiye’de farklı ve keşfedilmemiş bir alan olan sosyal bilimlere yatırım yapılması gerektiğini belirterek, “Ülkemizde sürekli Matematik Olimpiyatları, Fizik Olimpiyatları düzenleniyor. Lakin bu zamana kadar sosyal bilimler olimpiyatları diye bir şey yoktu. Sosyal bilimlere yaptığımız her yatırım gelecekte gözlem gücü yüksek, topluma duyarlı, sanat ve sosyal yönü ağır basan gençlerin yetişmesini sağlayacaktır. Öğrencileri tek tipleştiren, sadece sayısal zekasına göre sınıflandıran bir eğitim sistemi bu gün bizi idare etse dahi yarın toplumsal olarak tıkanmamıza ve sorunlar yaşamamıza sebep olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“Uluslararası alanda örnek alınıyoruz”

USOBO gibi olimpiyatlarla öğrencilerin daha rahat meslek tercihi yapacağını ifade eden Araştırmacı Fatihliler ve Akademisyenler Kulübü (AFAK) Başkanı Mehmet Demir ise “USOBO sayesinde lise öğrencilerinin fen bilimlerindeki başarısızlıklarından dolayı değil, sosyal bilimlerin farkında olarak idealist bir şekilde tercih yapmalarını hedefliyoruz. Türkiye’de sosyal bilimler gelişmesini istiyoruz” dedi.

Amaçlarının genç dimağları, günümüz yerel ve küresel sorunlarına sosyal bilimler perspektifinden çözüm üretmeleri için teşvik etmek olduğuna değinen Demir, şunları kaydetti:

“İki yıl önce Belçika’da Flaman Olimpiyat Derneği’nin (VOV) öncülüğünde bizim projemiz örnek alınarak Sosyal Bilimler Olimpiyatı (SOWO) düzenlendi. Yine USOBO’ya katılan yarışmacılara verilen sertifikalar yurt dışında üniversite okumak için geçerlilik almış öğrencilere İngilizce olarak da verilmektedir. Çünkü Olimpiyatımız yurt dışında dahi dikkat çekmekte ve takip edilmekte.”

6. Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı için son başvuru tarihi 7 Mart 2014; final tarihi 3 Mayıs 2014 olarak açıklandı. Olimpiyat ile ilgili daha detaylı bilgiye “www.usobo.org” sitesinden ulaşılabiliyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın