unnamed-101Enflasyon oranında artan bir kuru arzuladıklarını belirten İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Dövizdeki yükseliş ihracatçıya fayda getirmez” dedi. Tanrıverdi’nin açıklaması şöyle:

“Bu şekildeki kur artışı ihracatçı için faydalı olmaz. İhracatçılar olarak bizler daha istikrarlı, enflasyon oranında artan bir dolar ve euro kuru beklentisi içindeyiz. Bu şekilde artış mevcut dengeleri bozup bir çok firmanın sıkıntıya girmesine neden olacaktır. Özellikle ithalata dayalı sanayi sektörlerinde firmalar kur zararı yüzünden bilançolarında ciddi değer kaybı yaşayabilirler. Bu da 2014 yılı içinde firmaların bankalarla problem yaşamasına neden olur. Özellikle yılın son günlerinde yaşanan bu hareketliliğin tahribatının yüksek olacağını düşünüyorum.

Ama geçtiğimiz yıllarda bizlerin söylediği gibi enflasyon oranında döviz kurlarında artış sağlanmış olsaydı, bugün kur gerçek rakamlarına yaklaşmış olur. Bu denli büyük hareketler yaşanmazdı. Dalgalı kurda döviz gerçek rakamını bulduktan yaşanabilecek iniş çıkışlar hem çok kısa vadeli hem de çok daha az olur.”


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın