DenizBank ile Macar Eximbank, 100 milyon euro’luk işbirliğine imza attı. Yapılan anlaşmaya göre Macar EximBank’ın DenizBank’a aktaracağı 100 milyon euro’yu Macaristan’dan dış alım yapan girişimciler kullanabilecek.

DenizBank, dış ticareti güçlendirmeye yönelik işbirliği anlaşmalarıyla, Türkiye ekonomisinin gelişimine destek sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Macar Eximbank ile 100 milyon euro’luk finansal işbirliği gerçekleştiren DenizBank, bir yandan Macaristan’dan yapılan dış alımları daha avantajlı hale getirirken, Türk-Macar ilişkilerinin güçlendirilmesi yönünde de önemli bir adım atıyor.  

Macar Eximbank ve DenizBank arasında hayata geçirilen finansal işbirliğinin imza töreni 17 Aralık 2013, Salı günü İstanbul’da, Macar Eximbank CEO’su Roland Nátrán ile DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Bora Böcügöz ‘ün katılımıyla gerçekleşti. Anlaşma; Macar EXIM ile DenizBank’ın hissedarı olan Sberbank tarafından 26 Nisan 2013 tarihinde imzalanan ve iki kurumun gelecekteki finansal işbirliklerini açıkladıkları sözleşmeye dayanıyor.

Macar Eximbank ve DenizBank arasındaki anlaşmaya göre Macar EXIM, DenizBank’a uygun koşullu ticari faiz referans oranı ile orta ve uzun vadeli, 2-10 yıllık bir zaman dilimine sahip, 100 milyon euro tutara kadar finansman desteği sağlayacak. DenizBank ise söz konusu finansal kaynağı Macaristan ürün ve hizmetlerinin satın alınmasıyla gerçekleştirilen geliştirme yatırımları ve projelerine yönelik olarak kullandıracak.

Macar-Türk ekonomik ilişkilerini güçlendirmeyi hedefliyoruz

İmza ile ilgili olarak Macar Eximbank CEO’su Roland Nátrán, “Macar EXIM; Macaristan’ın Rusya, BDT ülkeleri, Türkiye ve Sberbank Grubunun faaliyet gösterdiği diğer bazı ülkelere olan ihracatını canlandırmayı amaçlıyor. Mevcut anlaşma çerçevesinde hedefimiz, Macar şirketlerin Türkiye’ye yaptığı ihracatı etkin finansman ve risk paylaşım çözümleriyle desteklemek ve böylece Macar-Türk ekonomik ilişkilerini daha da güçlendirmektir” diye konuştu.

Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilerin gelişimine katkı sağlayacağız

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “DenizBank olarak Macar EXIM ile bugün imzaladığımız iş birliği sözleşmesinin, iki dost ülke olan Türkiye ile Macaristan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişimine büyük katkı sağlayacağını, aynı zamanda Türkiye bankacılık sektöründeki öncü konumumuzu güçlendireceğini düşünüyoruz. Ülkemizin sürdürülebilir ekonomik gelişiminde dış pazarlarla sinerjinin ve ilişkilerin güçlendirilmesi kritik önem arz ediyor. Bu sözleşme çerçevesinde, Macaristan’dan dış alım yapacak şirketlerimize finansal anlamda büyük avantajlar sunacağız.

Aynı zamanda Türkiye’deki girişimcilerimizin Macaristan’da üstlenecekleri projelerde Macar EXIM aracılığıyla finansman sağlamalarını kolaylaştırmak üzere de önemli bir adım atıyoruz. Hissedarımız Sberbank’ın uluslararası iştirakler ağı gücünden de yararlanarak, Türkiye ekonomisine değer katacak benzeri projelere önümüzdeki dönemde de imza atmaya devam edeceğiz. ” dedi.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın