Karakaş Atlantis Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Karakaş, dolar/TL’nin yükselişte olmasından dolayı altındaki düşüş hareketinin Türk yatırımcısını çok sınırlı etkilediğini belirtti.

Karakaş yaptığı yazılı açıklamada, geçen ay altının ons fiyatında yaşanan sert düşüş sonrasında altın fiyatlarının son beş ayın en düşük seviyelerini gördüğünü belirtti.

Ons fiyatlarının artık Fed’den gelen açıklamalara ve ABD’den gelecek verilere göre hareket ettiğini ifade eden Karakaş, “Bu dönemde ons fiyatı her ne kadar düşmüş olsa da dolar/TL’nin yükselişte olmasından dolayı altındaki düşüş hareketi Türk yatırımcısını çok sınırlı etkiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Karakaş, yaklaşık iki yıldır devam eden düşüş hareketi sonrasında dünya genelinde altın arama faaliyetlerinin azaldığına şahit olunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Düşüş hareketi içerisindeki altın fiyatlarına bir de çıkarma faaliyetlerinde azalmanın eklenmesinde, altına dünya genelinde talebin azalmasının da etki ettiğini düşünüyorum. Fakat ülkemiz, 2013 yılında tüm zamanların en yüksek ithalatını gerçekleştirmiştir. Bu durum da bizim, sözümüze başlarken söylediğimiz fikirlerimizi teyit ediyor. Altının artık tamamen ABD kaynaklı olarak hareket ettiğini son zamanlarda net olarak görüyoruz.

Fakat FED bölge başkanları, varlık alımı azaltılmalı deseler de sonuçta bu alımları kesin olarak sonlandırmaya ilişkin ifadelerde bulunamamaktadırlar. Bu durum da bizlere, ciddi risk algısının hala devam ettiğini ortaya koymaktadır. Şu anki varlık alımları ile toparlanıyormuş gibi görülen Amerikan ekonomisinin azaltıma başlandığında nasıl bir hal alacağı da bir soru işaretidir. Dünyadaki ekonomik dalgalanmalardan hep olumsuz olarak etkilenen ülkemiz vatandaşı için altının güvenli liman olmaya devam edeceğine tüm kalbimizle inanıyoruz.””


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın