Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), üretim yöntemiyle hesaplanan Gayri Safi  Hasıla (GSYH) 2013 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.

MÜSİAD Başkanı Olpak yaptığı açıklamada, “Birileri ısrarlı bir şekilde, öyle olmadığını bildikleri halde bile bile, kötümser büyüme senaryoları yazıyorlardı. MÜSİAD olarak biz her platformda, 3. çeyrek büyümesinin 2. çeyrek büyümesine benzer seviyelerde gerçekleşeceğini özellikle belirtiyorduk. Ve nitekim bugün açıklanan büyüme rakamları, MÜSİAD’ın bu konuda dile getirdiği görüşlerinin ne kadar öngörülü ve haklı olduğunun bir kez daha ispatı olmuştur” dedi.

Olpak konu hakkında görüşlerini şöyle sürdürdü,

‘’2013 ilk çeyrekte yüzde 3 büyüyen ekonomimiz, ikinci çeyrekte kötümserlik yaklaşımı geliştirenlerin beklentilerinin üzerinde ama bize göre ise beklenen oranda yüzde 4,5 büyümüştü. Son iki aydır her fırsatta dile getirdiğimiz gibi 3. çeyrek büyümesi, bazılarının kötümser beklentilerinin tersine, 2. Çeyrek büyümesine benzer seviyelerde gerçekleşmiştir. Özellikle büyümenin kompozisyonunda özel sektör yatırımlarının lehine bir gelişme olması da oldukça önemli. Öyle ki, Büyümeyi son 6 çeyrektir negatif yönde etkileyen özel sektör yatırımları, 3. çeyrekte  yüzde 5,2 artmıştır. Bununla beraber kamu yatırımlarında 2. çeyrekteki yüzde 37,7’lik artış, 3. Çeyrekte yüzde 9 olarak gerçekleşmiştir. Bu da bize kamu-özel sektör yatırımlarında bir dengelenmeye doğru gidildiğini göstermektedir.

Bununla birlikte, yurt içi nihai tüketiminin yüzde 5,1 artması da Ekonomi Yönetimine yaptığımız önerilerde ne kadar haklı olduğumuzu gösteren diğer bir veri olmuştur. Zira, geçen yıl iç piyasanın gereğinden fazla daraltıldığını ve iç ve dış talebin dengeli bir şekilde büyümeye katkı sağlaması gerektiğini vurgulamıştık.

Son olarak da,  açıklanan bu 3.çeyrek büyüme rakamının 2013 yılı olarak öngördüğümüz ortalama yüzde 4’lük  büyümeyi de destekler nitelikte olduğunu belirtmek isterim’’ diye konuştu.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın