200-285Hayvan özgürlüğü aktivistleri 8. Kürk ve Deri Fuarı’ının TÜYAP’taki açılışında deri ve kürk fabrikalarında hayvanlara yapılan eziyetleri ve fabrikaların yarattıkları çevre kirliliğini protesto etti.

21 Kasım Perşembe günü gerçekleşen açılışa seyirci olarak katılan ilk grup İstanbul Sanayi Odası başkanı Erdal Bahçıvan‘ın konuşmasını bölerek “Bu deri kimin derisi?”, “Seyretmeye dayanamadığınız gerçeklerden nasıl para kazabiliyorsunuz?” sorularını sordu, “Ergene Nehri deri sanayi yüzünden zehir akıyor” dedi.

Aktivistlerin konuşmaları müzikle bastırılırken, Bahçıvan “Bunlar bizi caydıramaz. Parazit bunlar. Sektörün yükselişi sürecek” dedi.

Aktivistler güvenlik görevlileri tarafından salondan çıkarılmadan önce, havaya bildiri fırlattı. Bildiride hayvanların kürk çiftliklerinde işkenceyle kürklerinin alındığını, fabrikalar sebebiyle yer altı sularının ve nehirlerin kirlendiğini, bu endüstrisinde çalışan işçilerin, deri ve kürkleri işlemek için kullanılan kimyasallar yüzünden kanser ve deri hastalıklarına yakalandıklarını belirtti.

Kürk ve deri fuarına yönelik üç yıldır devam eden protestolara Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, Yeryüzü ve Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Yeşil Öfke ve Ergene İnisiyatifi’nden aktivistler katıldı.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın