Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, bu yıl 35.’si düzenlenen Vodafone İstanbul Maratonu’na ilişkin, “Vodafone İstanbul Maratonu’nu dünyanın en büyük 7 maratonundan biri yapacağız” dedi.

Vodafone açıklamasına göre, Türkiye’nin en geniş katılımlı kitlesel spor organizasyonu olan Vodafone İstanbul Maratonu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt’ün katılımıyla gerçekleşti. Bu yıl 35. kez düzenlenen Vodafone İstanbul Maratonu, kıtaları birbirine bağladı. 100’e yakın ülkeden 20 bine yakın sporcu, maratonda rekor katılıma imza attı. Dolmabahçe’de tamamlanan halk yürüyüşüne katılan 160 bine yakın İstanbullu da Asya’dan Avrupa’ya geçti.

42.195 metrelik maratonda erkeklerde Kenya asıllı Fransız Abraham Kiprotich, kadınlarda ise Kenyalı Rebessa Kangogo Chesir maratonu birincilikle bitirdi. Kadınlarda iki Türk atlet ikinci ve üçüncü sırayı aldı. Elvan Abeylegesse ikinci olurken, Sultan Haydar üçüncü olarak kürsüde yer aldı ve ödülünü Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt’ün elinden aldı. Erkeklerde ilk 10’da üç Türk atlet vardı. Kadınlardaysa beş Türk atlet ilk 10 içinde yer aldı.

Maraton koşusunda birinci olan kadın ve erkek atletlere 50’şer, ikincilere 25’er, üçüncülere 15’er, dördüncülere 10’ar, beşincilere ise 8’er bin dolar para ödülü verildi. Vodafone İstanbul Maratonu’nda farklı kategorilerde toplam 1 milyon 1000 dolar para ödülü dağıtıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Gökhan Öğüt, Vodafone Türkiye olarak, Türkiye’nin en geniş katılımlı kitlesel etkinliği olan İstanbul Maratonu’na bu yıl da adlarını vermenin gururu ve heyecanını yaşadıklarını belirterek, “Vodafone İstanbul Maratonu’nu 35. yılında 20 bine yakın atlet ve 160 bine yakın İstanbullunun katılımıyla büyük bir coşku içinde tamamladık. Sahip olduğumuz global iletişim ağımızı ve teknolojimizi Vodafone İstanbul Maratonu için seferber etmeyi sürdürüyoruz. Kayıtlı sporcu sayısında bu yıl rekor düzeyi yakaladık. 20 bine yakın sporcuya ulaşmayı başardık” dedi.

Vodafone İstanbul Maratonu’nu daha da büyütmeyi ve dünyanın en büyük 7 maratonundan biri yapmayı hedeflediklerini kaydeden Öğüt, “İstanbul’un bir maraton başkenti haline gelmesinin, her yıl on binlerce sporcu ve turisti çekerek, şehrin ve ülkemizin ekonomisine büyük katkılar sunacağına inanıyoruz. Vodafone İstanbul Maratonu, İstanbul markasının global arenada yükselmesine de katkıda bulunacak bir etkinlik olarak bizim için büyük değer taşıyor” ifadelerini kullandı.

Vodafone İstanbul Maratonu koşu ve yürüyüşün yanı sıra İstanbullulara unutulmaz bir gün yaşattı. Vodafone’un maratona özel geliştirdiği “VMaraton” akıllı telefon uygulaması ile İstanbullular Vodafone İstanbul Maratonu’yla ilgili ihtiyaç duydukları tüm bilgilere kolay bir şekilde ulaştılar ve destek vermek istedikleri sivil toplum kuruluşlarına bağışta bulundular. Katılımcıların maratonda yaşadıkları deneyimleri, çektikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaşarak birbirleriyle iletişime geçmesine ve aynı zamanda çeşitli ödüller kazanmasına olanak sağlayan farklı aktiviteler düzenlendi. Bu aktiviteler Twitter üzerinden#birsebebivar “hashtag”iyle paylaşıldı.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın