İstanbul’da 7-10 Kasım 2013 tarihlerinde IFM Istanbul Expo Center’da gerçekleşen ikinci DOMOTEX Middle East, en başta inşaat ve tekstil sektörlerinden önemli karar mercilerini çekti. Hem Orta Doğudan hem de Türkiye’den özel olarak konuk edilen satın alma grupları ve satıcı delegasyonları, fuarın başından sonuna kadar faydalı bir ticaret hacmi oluşturdu.

Fuarda Lübnan, Kuveyt, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Umman, İran ve Irak gibi pek çok ülkeden gelen şirketlerin, sanayi birliklerinin ve kurumların yüksek mertebeli delegeleri konuk edildi. Ziyaretçiler arasında önde gelen mimarlar ve iç tasarımcılarla birlikte üst düzey satın alma yöneticileri ve büyük inşaat projelerinden sorumlu proje yöneticileri vardı.

Dünya genelinde 16 ülkeden gelen katılımcıların yanı sıra Çin, Almanya, İran ve Hindistan da resmi ülke fuar pavyonları ile iştirak etti.

Hindistan fuar pavyonundan CEPCI Özel Gümrük Memuru Sanjeev Kr. Sharma, Domotex Middle East konusunda şunları söyledi: “Hindistan’ın Halı İhracat Destek Konseyi, DOMOTEX Middle East etkinliklerine katılmamıza olanak tanıdıkları için fuar yetkililerine teşekkür ederiz… Özellikle Türk müşterilerle olmak üzere potansiyel alıcılarla ciddi işler yapmak için birçok katılımcı ile buradayız… Fuar katılımcılarımızın çoğu, fuarda çok iyi iş yaparak hedeflerine ulaştı… Global Overseas kardeş şirketi olan M/S Persian Carpets, Hindistan kökenli birkaç halı şirketi ile iyi işler yaptı… Diğer Hintli fuar katılımcıları da iyi işler çıkararak çok sayıda müşteri edindi… Organizatörlere, gösterdikleri tüm misafirperverlik ve çıkardıkları iyi iş için teşekkür ederiz…”

Yeni & yenilikçi  ürünler ziyaretçileri çekti

4 günlük fuar süresince ziyaretçiler döşeme sanayinin geniş  ürün yelpazesini görme ve bunlara dokunma şansı elde etti. Bilinen ürünlere ek olarak fuarda, günümüzün ilginç trendleri de sunuldu. İran fuar pavyonunda el yapımı patchwork halılar ve sebze tekniği ile boyanmış sumak kilimler sergilendi. Çin fuar pavyonunda esas olarak renkli halılar sunuldu. Bu halıların özelliği, müşterilerden gelen renk siparişlerine göre makineler tarafından yapılmış olmasıydı. Alman fuar pavyonunda, halı ve döşeme sektörüyle ilgili yenilikçi ve geleceğe dair çözümler sergilendi.  Özellikle bambu ve mısırdan yapılan halılar, ekolojik dengeye gösterilen saygı nedeniyle büyük ilgi topladı. Toza ve neme karşı dirençli tasarım parkeler de dikkat çekti. Lokal stantlarda stressiz, özel içerikli, negatif iyonlu ve ışıklı halılar gibi çeşitli ürünler ziyaretçilerin ilgisini çekti.

4 günlük şov boyunca eşzamanlı etkinlikler düzenlendi

Halı ve Kilim Restorasyon Atölyesi

Fuarın öne çıkan başka bir etkinliği olan “Halı ve Kilim Restorasyon Atölyesi” Türkiye’deki bu özel sektöre dikkatleri çekmek amacıyla, tüm fuar süresince IHIB ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.  Önceden restore edilmiş eski halı ve kilimler, ziyaretçilere, özellikle de eski halı alıcılarına sunuldu.

IHIB Halı Tasarım Yarışması 

IHB halı tasarım yarışması ödül töreni fuarın ilk günü ana salonda gerçekleştirildi. En iyi tasarıma sahip halı, ödülünü kokteyl merasimde aldı.

IHIB Başkanı İbrahim Yılmaz yarışma hakkında şunları  söyledi: “Bu yıl 7.sini düzenlediğimiz Halı Tasarım Yarışması’nın bizim için en önemli yanı, ülkemizi dünya sahnesinde temsil edecek tasarımcıları keşfetmek. İHİB olarak üniversite ve sektörle üçlü işbirliğine girip “10 yılda 10 tasarımcı” hedefi belirledik. Dünyada bu alanda artık tasarım fark yaratıyor. Tasarımcı düşünce geleneğini gençlere yerleştirmeye çalışıyoruz. Gençlerimizi tasarıma yönlendirirken Türkiye’yi de bir kez daha halının merkezi yapmaya odaklanıyoruz.”

ZGF Forumu

ZGF (Zeminin Geleceği Forumu), fuarın ikinci gününde gerçekleşti ve katılım ücretsizdi. “Parke Sektörüne Uluslararası Bakış” konusuyla ilgili olarak, Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Naci Güngör’ün moderatörlüğünde parke endüstrisi alanındaki önemli konuşmacılar, parke sektöründeki gelişmeleri ve zorlukları tartıştı.

YES Forumu

İnşaat sektörünün çıkışta olması nedeniyle mimarlık Türkiye’de önemli bir rol oyuyor. YES (Yapılarda Estetik) Forumu, bu anlamda yapı sektörüne önemli yeni bakış açıları sundu. Forum, TMMOB İçmimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Yusuf Taner Gültekin moderatörlüğünde, “İnşaat Sektöründe İçmimarların Konumu” konu başlığı ile fuarın üçüncü gününde gerçekleştirildi. YES Forumu 2013 (Yapılarda Estetik) organizasyonunda üç kurum ortak bir çalışma yaptı: İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. ve GET Dış Ticaret LTD ŞTİ – ORSİAD Gazetesi.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın