0Türk Otomotiv Sanayi’nin öncü kuruluşu Tofaş, 2013’ün ilk 9 ayında yaptığı 185.237 adetlik üretimle, Türkiye’deki toplam araç üretiminin %22’sini tek başına gerçekleştirerek satış gelirlerini ve kârını artırdı. Tofaş bu dönemde 121.390 adetlik ihracata imza atarken; Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Jeep, Ferrari ve Maserati markalarıyla iç pazarda gerçekleştirdiği 71.387 adetlik satışla, %12.2’lik pay sahibi oldu. Böylece, yılın ilk 9 ayında toplam 200 binin üzerinde satış yapan Tofaş, 375 milyon dolar ihracat fazlası verdi. Şirketin satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %4.3 artışla 5 milyar 148 milyon TL’ye, vergi öncesi kârı %5,3 artışla 371 milyon TL’ye, net kârı ise %1 artışla 320 milyon TL’ye ulaştı.

Tofaş CEO’su Kamil Başaran, “2013, otomotiv sektörü için rekabetin daha da yoğunlaştığı bir yıl olmaya devam ediyor. Tofaş olarak, Avrupa’da yaşanan daralmanın ardından geliştirdiğimiz ihracat pazarlarımızı çeşitlendirme stratejisiyle riskleri etkin bir şekilde yönetebiliyoruz. Avrupa pazarlarındaki daralmaya rağmen, ihracat hacmimizi geçen yıla oranla %3 artırdık. Diğer taraftan, Türkiye ve dünyada yaşanan dönemsel ekonomik dalgalanmalara rağmen, üretimden satışı iç pazarda %80’e ulaşan bir otomotiv şirketi olarak, dirençli bir duruş sergiliyoruz. Bu sağlam yapı, sürdürülebilir ve istikrarlı bir performansı da beraberinde getiriyor. Yılın ilk 9 ayında, toplam 185.237 binek ve hafif ticari araç üretirken, 121.390 adetlik ihracat gerçekleştirdik. Temsil ettiğimiz markalarla iç pazardan %12.2 pay aldık. Bu dönemde Fiat Linea, %6’lık pazar payına ulaşarak Türkiye’nin en çok satılan otomobili oldu, Fiat Doblo ise segmentinin en çok satan hafif ticari aracı olarak liderliğini sürdürdü. Lancia, Alfa Romeo ve Jeep markalarında ise satışlarımızı geçen yıla oranla %35 oranında artırdık” dedi.

Tofaş’ın, 2013 yılında gelecek planlarına odaklandığını belirten Kamil Başaran, “Mayıs ayında, Bursa’da ürettiğimiz Fiat Doblo’yu, yaklaşık 360 milyon dolarlık ek yatırımla yenileyerek, Kuzey Amerika ve Kanada’ya ihraç edeceğimizi duyurmuştuk. 2014-2021 yılları arasında, yaklaşık 175 bin adetlik ihracat planladığımız Doblo Amerika projesiyle ilgili çalışmalar devam ederken, Ekim ayında yeni bir yatırım haberini ülkemize müjdeledik. Tofaş olarak, 2015’in ikinci yarısından itibaren üretmeyi planladığımız yeni otomobil için, 520 milyon dolarlık yatırım öngörüyoruz. Yeni projemizle, 2015-2023 arasında toplam 580 bin araç üretmeyi ve bunun 3’te 1’ini ihraç etmeyi hedefliyoruz. Söz konusu yatırımlar, Tofaş’ın Ar-Ge’deki yetkinliğini bir defa daha ortaya koyarken, gelecek adına önemli sinyaller veriyor” dedi.

“İç pazar 2013 yılında büyümeye devam ediyor. Bu yıl pazarın 850 bin seviyesine yaklaşmasını, üretimin ise yaklaşık 1.1 milyon adede ulaşmasını bekliyoruz. Ancak iç pazardaki artışın binek araç satışlarından kaynaklandığını ve bu paralelde ithalatın %80’lere ulaştığını da göz ardı etmemek gerekiyor. İlk 9 ayda, hafif ticari araç satışı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 azaldı. Avrupa’nın en büyük hafif ticari araç üreticisi olan Türkiye, Ar-Ge’si, altyapısı ve yan sanayisi ile dünya otomotiv sektöründe ön plana çıkıyor. Ancak buna rağmen hafif ticari araç pazarının düşüş trendine girmesi, sektör açısından olumsuz bazı etkileri de beraberinde getiriyor. Sonuç olarak hafif ticari araç pazarının büyümesi için atılacak her adım, yerli satış oranını ve toplam üretimimizi olumlu yönde etkileyecektir.” diyen Kamil Başaransözlerini şöyle tamamladı: “Tofaş olarak önümüzdeki dönemde de, tüm paydaşlarımızla birlikte Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda ilerlemeye, rekabet gücümüzle ülke ekonomisi için katma değer ve istihdam yaratmaya, toplumsal gelişime katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

Tofaş’ın, 2013’ün ilk 9 ayına ait rakamlarından…

  • ·         Tofaş, 185.237 adetlik üretim ve 121.390 adetlik ihracat gerçekleştirdi. Türkiye’de temsil ettiği Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Jeep, Ferrari ve Maserati markalarıyla 71.387 adetlik satışa ulaşarak iç pazarda %12.2’lik pay sahibi oldu.
  • ·         Tofaş’ın satış gelirleri 5 milyar 148 milyon TL’ye ulaşırken, vergi öncesi kârı 371 milyon TL, net kârı 320 milyon TL oldu.
  • ·         Fiat markası, 69.471 adetlik satış rakamına ulaşarak iç pazardan %11.8’lik pay aldı.
  • ·         Fiat’ın toplam satışlarının 36.978’i otomobil, 32.493’ü ise hafif ticari araç olarak gerçekleşti. Fiat, söz konusu satış grafiğiyle otomobil pazarından %8.2’lik bir pay alırken, hafif ticari araç pazarından %24.3’lük pay aldı.
  • ·         Fiat Linea, ilk 9 ayın toplamında, %6’lık pazar payı ile Türkiye’nin en çok satılan otomobili olurken, Doblo ise segmentinin en çok satan hafif ticari aracı olarak liderliğini sürdürdü.

·         Lancia, Alfa Romeo ve Jeep markalarının perakende satış adedinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre %35’lik artış gerçekleşti.

  • ·         Tofaş çatısı altındaki Fer Mas A.Ş. tarafından Türkiye pazarına sunulan Ferrari’nin toplam satış adedi 17’ye ulaşırken, Maserati’nin satış adedi 14 oldu.

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın