Çikolata ve gıda devi Ülker’in çatı şirketi Yıldız Holding bugün Murat Ülker’in kaptanlığında büyümesini sürdürüyor. 2012 yılsonu itibariyle 36 bin çalışana ve 12.5 milyar TL ciroya ulaşan Yıldız Holding’in dokuzu yurtdışında 54 fabrikası bulunuyor. Bu fabrikalarda bisküviden çikolataya, süt ve süt ürünlerinden bebek mamasına ve ambalaja kadar geniş bir yelpazede üretim yapılıyor. 280 marka altında 3 bin 500 çeşit ürün üretiyor.

Yıldız Holding bu kadar büyük olmasına rağmen büyümeye devam etmesiyle de dikkatleri üzerinde topluyor. Holding, gıda perakendeciliğinde peş peşe alımlar yaparak büyüyor. Şok, Diasa, Onurex’i bünyesine katan Yıldız Holding, Eylül ayı başında da Aytaç Et Entegre Tesisleri’ni ve Adapazarı Şeker Fabrikası’nı satın alarak bambaşka sektörlere yelken açtı. Eskiden önce şirket kurulur, sonra satın almalar yapılırdı. Bu aralar bu yöntem Yıldız Holding tarafında farklı işliyor. Önce satın alımlar yapılıyor, sonra yeni şirketler kuruluyor. Murat Ülker’in kurduğu son üç şirket de yeni yöntemin en son örnekleri.

Önce ilk şirketten başlayalım. 19 Temmuz 2013 tarihinde kurulan Üstün Marketler Satış Anonim Şirketi perakende sektöründe alınan zincir marketleri tek çatı altında toplamayı hedefliyor. Yola Şok’la mı yoksa Dia’yla mıdevam edileceği yılsonuna netleşecekmiş ama Onurex’lerin kaderi şimdiden belli oldu. 119 Onurex mağazaları Şok market adını aldı. Tabelaları birçok yerde değişti bile. Bu adıma bakılır ise Yıldız Holding market zinciri olarak Şok ismini öne çıkaracak gibi görünüyor. 7 Ekim’de ise iki yeni şirket daha kuruldu. Temel Yeni Gıdalar ve Tarım Ürünleri Pazarlama A.Ş. ve Temel Doğal Gıdalar ve Tarım Ürünleri Pazarlama A.Ş. unvanlı şirketler Adapazarı Şeker Fabrikası ve Aytaç Et Entegre Tesisleri’ne iştirak etmek için kurulmuş. İki büyük satın almanın devirleri yeni kurulan bu şirketlere yapılacakmış.

Para Dergisi