İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Koç Üniversitesi ve Coursera’dan online eğitim işbirliği

Koç Üniversitesi internet üzerinden ders içeriği paylaşım sitesi Coursera ile işbirliği gerçekleştirdi. İşbirliği kapsamında, platforma ücretsiz üye olan öğrenciler, dünyanın sayılı bilim insanlarının ders videolarını ücretsiz izleyebilecek.

Bilime ve topluma katkıda bulunmak amacıyla bilimsel ve toplumsal araştırmaların gerçekleştirildiği Koç Üniversitesi, bir yeniliğe daha imza atarak, Coursera ile uluslararası alanda tanınmış akademisyenlerin ders videolarını Türkçe altyazılı olarak ücretsiz yayınlayacak. Bu işbirliği ile internet üzerinden üye olan öğrenciler derslere girmiş gibi, dersleri online olarak izleyebilecek. Öğrenciler Coursera’ya giriş yaparak ilgilerini çeken derslerin hangi dilde çevirisinin yayınlanacağı hakkında güncellenmiş bilgileri takip ederek, o dersi izleyebilecek.

Türkiye’de Koç Üniversitesi’nin üye olduğu bu platformda ilk olarak Koç Üniversitesi PhD. öğrencileri tarafından ilk kez Türkçe’ye çevrilen üç ders yayına girdi. Pennsylvania Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kevin Werbac’ın “Gamification”, Stanford Üniversitesi’nden Doç Dr. Scott Klemmer’ın  “Human Computer Interaction” ve Wesleyan Üniversitesi’nden Scott Higgins’in  “Hollywood Historical Film” başlıklı ders videoları Türkçe altyazılı ve ücretsiz olarak Coursera’da yayınlanıyor.

Binlerce kişinin izlediği online ders içeriklerini Türkçe altyazılı takip etmek için;https://www.coursera.org/course/gamificationhttps://www.coursera.org/course/hcihttps://www.coursera.org/course/hollywood linklerini tıklayabilirsiniz.

İnternet üzerinden ücretsiz ders yayınlayan Coursera, Stanford Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleriprofesörleri Andrew Ng ve Daphne Koller tarafından kurulmuş, bir sosyal girişim platformudur. Platformda, Coursera’nın partneri olan Amerika ve Avrupa’daki önde gelen üniversitelerden, çeşitli öğretim üyelerinin ders videoları bulunuyor. Coursera küresel çeviri ortakları aracılığı ile konu başlıkları belirlenmiş derslerin tamamını Rusça, Portekizce, Türkçe, Japonca, Ukrayna, Kazakistan ve Arapça’ya çeviriyor. Coursera, açık çevirimiçi ders sağlayıcısı, sekiz farklı ülkeden önde gelen eğitim kurumlarıyla disiplinlerarası derslerin tüm içeriklerini çevirerek yayınlamak üzere çeviri işbirliği yapıyor. Üniversiteler arası işbirliğiyle eğitim konularını sürekli genişleten Coursera, mühendislik,beşeri bilimlertıpbiyolojisosyal bilimlermatematikfizikişletmehukuk ve daha birçok alanda ders yayınlamaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın