haber3Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), bu yıl bereketli bir hububat hasadı bekliyor. FAO’dan yapılan açıklamada, FAO Hububat Fiyat Endeksi’nin Ağustos ayında ortalama 210,9 puan olarak hesaplandığı ve bu değerin Temmuz değerinin 16,4 puan (yüzde 7,2), Ağustos 2012 değerinin ise 49,4 puan (yüzde 19) altında olduğu belirtildi. Açıklamada, fiyatlardaki ani düşüşün, dünya hububat üretiminde bu yıl güçlü bir büyümeye ve özellikle mısır tedariğinde keskin bir iyileşmeye dair beklentileri yansıttığı kaydedildi.

FAO’nun Ticaret ve Piyasa Bölümü’nün Müdürü Dave Hallam, “Hububat piyasaları için toplam arz-talep durumu, geçtiğimiz yıl kuraklığın üretimi vurduğu ve özellikle mısır için düşük stok-kullanım oranlarının ciddi endişeler ortaya çıkardığı bu zamanlara kıyasla çok daha iyi” dedi. Hallam, üretimin toparlandığının görüldüğünü ve yüksek stok-kullanım oranlarının dünya piyasalarına daha büyük bir istikrar getirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Süt, et ve şekerde az da olsa artış var

Örgütün Gıda Fiyat Endeksi, Ağustos ayında üst üste 4. kez düşerek Haziran 2012’den beri en düşük seviyeye ulaştı. Belirli bir gıda maddesi grubunun uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimi ölçen endeks, Ağustos 2013’te ortalama 201,8 puan olarak belirlendi. Bu değer Temmuz değerinin neredeyse yüzde 1,9, Ağustos 2012 değerinin ise yüzde 5,1 altında.

Geçtiğimiz ayın fiyat düşüşüne uluslararası hububat ve yağ fiyatlarının devam eden düşüşü yol açsa da süt ürünleri, et ve şeker fiyatları bir miktar arttı.

FAO Süt Ürünleri Endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre ortalama yüzde 1,2, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 37 arttı. Et Fiyat Endeksi ise yüzde 1,3 oranında artış gösterdi.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın