İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cep telefonu vazgeçilmez oldu

Almanya’da cep telefonu kullanmayan hemen hemen yok gibi. 14 yaş üzerinde olanların yüzde 90’ı cep telefonu kullanıyor. Alman Bilgi Teknolojileri Birliği BITKOM’un araştırmasına göre, Almanya’da 63 milyon insan cep telefonuyla görüşüyor. BITKOM’un sözcüsü Marc Thylmann, özellikle internet bağlantılı telefonlara son yıllarda ilginin arttığını söylüyor. Almanya’da yaşayanların yaklaşık yüzde 40’ı akıllı telefon kullanıyor. Akıllı telefonlar ileri yaştakiler için de vazgeçilmez olmaya başladı. Marc Thylmann, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Şimdi 50-60 yaşında olup cep telefonlarına alışanlar, ileri yaşlarında da kesinlikle bu telefonlarından vazgeçmeyecekler. Çünkü yaşamı kolaylaştıran uygulamalar giderek artıyor. Mesela kalp atışlarını kontrol eden ya da kaydeden, yere düşünce yardım çağıran uygulamalar. Akıllı telefonlar tam da yaşlı insanlar için pek çok kolaylık sağlıyor.”

65 yaş üzeri kullanım düşüyor

Ancak 65 yaş üzeri Almanlar arasında ise cep telefonu kullananların oranı azalıyor. Marc Thylmann bunu yaşlıların teknoloji korkusuna ve cep telefonlarının pahalı olmasına bağlıyor.

Akıllı telefonla dil öğrenmek mümkün

Avrupa genelinde cep telefonları giderek sabit hatların yeri almaya başlıyor. Almanya’da bu eğilim daha az. Marc Thylmann Almanya’da çoğu kişinin sabit hatlı telefonu olduğunu belirtiyor. Almanya’da mobil telefonların sabit hattın yerini alacağını düşünmeyen Marc Thylmann, birçok Avrupa ülkesinde durumun farklı olduğunu ifade ediyor:

“Araştırmamız sadece Almanya’yı kapsıyor. Ancak başka araştırmalar, Avrupa’da özellikle Danimarka, İsveç gibi İskandinav ülkelerinin internet, akıllı telefon ve cep telefonlarının kullanımında çok önde olduklarını gösteriyor. Bulgaristan, Romanya gibi AB’ye yeni üye olan ülkelerde ise henüz cep telefonu ya da akıllı telefon kullanılmıyor.”

Evlerde ‘saklanan’ 90 milyon cihaz

Cep telefonu piyasasında ardı ardına yeni modeller çıktıkça, akıllı telefon teknolojisi geliştikçe eski telefonlar bir anda gözden düşüyor. BITKOM’a göre, Almanya’da insanların evde sakladığı, atmadığı cep telefonlarının sayısı yaklaşık 90 milyon. Marc Thylmann eskiyen mobil cihazları evde tutmak yerine değerlendirmeyi öneriyor:

“Ne yazık ki Almanların çoğu ‘yenisi bozulursa kullanırım’ diye düşünüp, eski cep telefonlarını evde saklıyor. Oysa her cep telefonunda nadir bulunan biraz toprak ya da altın gibi değerli önemli yapı parçaları bulunuyor. Yani yeniden kullanılabilecek değerli ham maddeler söz konusu. Bu sebeple önerimiz eski cep telefonlarını en kısa sürede geri dönüşüm noktalarına verelim.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın