İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yatırım Finansman, Türkiye’de ‘Sıfır Karbon’ hedefine ulaşan ilk ve tek aracı kurum oldu

Yatırım Finansman, sürdürülebilirlik alanında iştiraki Escarus ile 2011 yılından bugüne gerçekleştirdiği istikrarlı çalışmalar sonucunda, sera gazı ölçümlemelerini tamamlayarak, Türkiye’nin ilk karbon nötr aracı kurumu olma yolunda ilerliyor.

Yatırım Finansman’ın 2012 Sera Gazı Envanteri Raporu’nda, 2012 baz yılı faaliyet verileri kullanılarak kuruluş seviyesinde sera gazı emisyonları hesaplandı. Faaliyetlerinden oluşan sera gazı emisyonları 2012 baz yılı için kuruluş seviyesinde Kapsam-1* ve Kapsam-2** kapsamında kabul edilebilir güvence ve Kapsam-3** kapsamında limitli güvence ile 783 ton CO2e (karbondioksit eşdeğeri) olarak ölçümlendi.

Yatırım Finansman Genel Müdürü Şeniz Yarcan

Sürdürülebilir bir yaşam için Yatırım Finansman’ın karbon ayak izini düşürmeye yönelik adımlar atmayı planladıklarını belirten Yatırım Finansman Genel Müdürü Şeniz Yarcan “Sürdürülebilirlik konusunun önemi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artırıyor. Globalleşen dünyada şirket sorumluluklarının kapsamının her geçen gün artması ve iklim değişikliği ile mücadelede şirketlerin karşı karşıya oldukları risklerin farkına varılması, kar odaklı büyüme hedeflerinin değişerek sürdürülebilirlik ilkesi altında tekrar şekillendirilmesi gereğini ortaya çıkarıyor. Bu yönde farklı sektörlerden atılacak adımlar da önem kazanıyor. Biz de aracı kurumlar içerisindeki öncü rolümüzü bu alanda da göstererek örnek olmayı hedefledik. Bu doğrultuda Yatırım Finansman olarak, 2011 yılından bugüne gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda sera gazı ölçümlemelerimizi tamamladık. Şirketimizin sera gazı salımını ölçtürerek, çevreye bıraktığımız ayak izini hesapladık. Kapsam 1 ve 2’de bulunan karbonumuzu sıfırlıyoruz. Böylece, Türkiye’de ‘Sıfır Karbon’ hedefine ulaşan ilk ve tek aracı kurum olacağız” dedi.

Yatırım Finansman’ın ‘Sera Gazı Envanteri’ kapsamındaki emisyon kaynakları sıralamasında %39 oran ile toplu taşıma, %18 oran ile elektrik, %12 oran ile uçak seyahatleri, %11 oran ile şirket araçları ve %7 oranında soğutma sistemleri yer aldı.

Yatırım Finansman, 2014 yılı için karbon ayak izini düşürmeye yönelik olarak şirket içinde bilgi paylaşımı ve farkındalık projeleri gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın