İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ünlü İtalyan saat markası Panerai, yeni Luminor Marina koleksiyonuyla kendine güvenen erkeklerin tamamlayıcısı olacak

Ünlü İtalyan saat markası Panerai, yeni Luminor Marina koleksiyonuyla kendine güvenen erkeklerin tamamlayıcısı olacak. Luminor Marina 8 Days ve Luminor Marina 8 Days Oro Rosso olmak üzere iki farklı modeli bulunan yeni koleksiyon, minimal tasarımlı kasası ve kadranla donatılmış olan orijinal Luminor Marina’nın klasik tarzına sadık kalarak hazırlandı.

8 günlük güç rezervine sahip olmak Officine Panerai saatlerinde gelenekselleşmiş bir özellik. Panerai, 1940’lı yılların sonundan 1950’li yılların başına dek saatlerinde, herhangi bir kurma hareketi gerektirmeden sekiz gün boyunca çalışan 16 linye Angelus kalibre kullandı: bu, askeri operasyonlar esnasında tamamen güvenebilecekleri, dayanıklı araçlar kullanan İtalyan Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli bir süreydi. Yeni Luminor Marina 8 Days ve Luminor Marina 8 Days Oro Rosso modelleriyle piyasaya ilk girişini yapan, sekiz gün güç rezervine sahip manuel kurmalı yeni P.5000 kalibreyle günümüzde hala bu gelenek sürdürülmeye devam ediliyor.

Her iki saat modeli de minimalist tasarımlı bir kasa ve kadranla donatılmış olan orijinal Luminor Marina’nın klasik tarzına sadık kalınarak hazırlandı. Saatin 44 mm’lik bir çapa sahip olan kasası, tepeyi koruyan kilitli kollu baskı parçasıyla dikkat çekiyor. Bu modelin iki farklı versiyonu mevcut: AISI 316L paslanmaz çelik versiyonu ve oksidasyonu önlemek için bir miktar platin ile saate belirli bir renk derinliği sağlayan, yüksek bakır oranlı özel bir alaşım olan 5Npt pembe altın versiyonu. Mükemmel berraklıkta bir okunabilirlik sağlamak için iki diskin birleştirilmesiyle hazırlanan ve ilaveten küçük bir saniye göstergesine sahip olan kadran büyük baton indeks ve ibrelerle dekore edilmiş. Çelik versiyonunun kadranı siyahken pembe altın versiyonun kadranı için kahverengi kullanılmış.

Saatin arka yüzünde bulunan safir cam üzerinden görülebilen manuel kurmalı mekanik P.5000 kalibre, tamamen Officine Panerai’nin Neuchâtel’de bulunan atölyesinde geliştirildi ve üretildi. 15¾ linye çapındaki ve 4.5 mm kalınlığındaki saat oldukça sağlam bir yapıya sahip. Perdah finisajlı ve elmas cilalı pahlanmış büyük bir platin, altında kalan mekanizmayı neredeyse tamamen gizliyorken saatte 21.600 salınımlı bir frekansla çalışan değişken ataletli balansı ön plana çıkarıyor. Saatin sahip olduğu sekiz günlük güç rezervli uzun çalışma süresinin kaynağını, birbirine seri olarak bağlanmış iki tulumba oluşturuyor.
Luminor Marina 8 Days (PAM00510) ve Luminor Marina 8 Days Oro Rosso (PAM00511) Historic Koleksiyonu’nun birer parçası. Saatlerin çelik versiyonu siyah deri bir kayışla tamamlanırken pembe altın versiyonu kahverengi timsah derisi bir kayışla sunuluyor ve her ikisinin tokaları da kasa materyallerinden hazırlanıyor.

OFFICINE PANERAI İSTANBUL:

Abdi İpekçi Caddesi Altın Sokak No: 2/2 Nişantaşı, İstanbul

Tel: 0212 291 5959

Mekanizma: Manuel kurmalı mekanik, Panerai

P.5000 kalibre, tamamen Panerai tarafından hazırlanmış,

15¾ linye, 4.5 mm kalınlığında, 21 taşlı, Berilyum®

balans, 21,600 A/s. KIF Parechoc®

darbe koruma sistemi. 8 gün güç rezervi, çift

tulumba. 127 parça.

Fonksiyonlar: Saat, Dakika, Küçük Saniye.

Kasa: 44 mm çap, AISI 316L parlatılmış çelik .

Bezel: Parlatılmış çelik .

Arka Kapak: Şeffaf safir cam.

Saat tepesini koruyan araç: (markanın tescilli

koruma şekli olan) Zımparalı çelik.

Kadran: Lumine arabik indeks ve ibreler

siyah. Saat dokuz pozisyonunda Saniye.

Cam: Korindon safir, 2.5 mm

kalınlığında. Antirefle kaplama.

Su geçirmezlik: 30 bar (~ 300 metre).

Kayış: PANERAI kişiselleştirilmiş deri kayış ve

ikizkenar yamuk şeklinde parlatılmış çelik toka. İkinci bir yedek

kordon ve bir çelik tornavidayla sunulur.

Referans: PAM00510.

 

LUMINOR MARINA 8 DAYS ORO ROSSO – 44mm

Mekanizma: Manuel kurmalı mekanik, Panerai

P.5000 kalibre, tamamen Panerai tarafından hazırlanmış,

15¾ linye, 4.5 mm kalınlığında, 21 taşlı, Berilyum®

balans, 21,600 A/s. KIF Parechoc®

darbe koruma sistemi. 8 gün güç rezervi, çift

tulumba. 127 parça.

Fonksiyonlar: Saat, Dakika, Küçük Saniye.

Kasa: 44 mm çap, 18 ayar parlak pembe altın.

Bezel: 18 ayar parlak pembe altın.

Arka Yüz: Şeffaf safir.

Saat tepesini koruyan araç: (markanın tescilli

koruma şekli olan) 18 karat parlak pembe altın.

Kadran: Lumine arabik indeks ve ibreler

kahverengi. Saat 9 pozisyonunda Saniye.

Cam: Korindon safir, 2.5 mm

kalınlığında. Antirefle kaplama.

Su geçirmezlik: 30 bar (~ 300 metre).

Kayış: PANERAI kişiselleştirilmiş timsah derisi kayış

ve 18 ayar parlak pembe altın toka. İkinci bir yedek kordon

ve bir çelik tornavidayla sunulur.

Referans: PAM00511.

Sekiz günlük güç rezervi ve manuel kurmalı P.5000 kalibre: İtalyan Deniz Kuvvetleri’ndeki komandolar için üretilen ilk saatlerden beri Panerai saatlerinde birer geleneksel haline gelmiş olan bu özelliklerin her ikisiyle de donatılmış.

15¾ linye çapa (35.7 mm) ve 4.5 mm kalınlığa sahip olan P.5000 kalibre, 21 taşlı, toplam 127 adet parçadan oluşuyor ve volan kütlesi 21.600 A/s’ye eşdeğer olan 3 Hz’lik bir frekansla çalışıyor. Saatin orijinal ve oldukça sağlam yapısı, mekanizmanın neredeyse tüm çarklarını örten ve balans valfı ile orta çark gibi yalnızca bir kaç iç parçanın dış dünyaya görünmesine izin veren iki plaka arasına yerleştirildiği eski saatleri andırıyor.

P.5000 kalibre, salınım süresi balans çarkının dışında bulunan minik zaman ayar vidaları üzerinden düzenlenebilen değişken bir atalet baskısına sahip. Saatin pandülü bu sistem sayesinde serbest, zira normal mekanizmalarda aktif uzunluğunun ayarlanabilmesini sağlayan kontrol pimleri burada mevcut değil. Balansı destekleyen baskı, altlarında, her iki yöne çevrilebilen ve yerleştirilme amacı balans düzeneğine ait pikoların serbest dikey hareketlerini ayarlamak olan dişli bileziklerin bulunduğu iki vida ile sabitlenmiş. Bu teknik çözüm sayesinde saatin maşa düzeneği, herhangi bir darbe esnasında hiç bir şekilde etkilenmeden mükemmel çalışma düzenine devam edebiliyor.

Saatin 192 saatlik, yani 8 günlük uzun güç rezervi ise seri halinde bağlanmış olan dişli halkalı iki tulumba ile sağlanıyor. Bu ikili tertibat sayesinde daha uzun ve ince yayların kullanımı da mümkün kılındığından mekanizmaya daha uzun kalıcı ve çok daha istikrarlı bir enerji sağlanabiliyor.

Fonksiyonlar

• Saat, Dakika, Küçük Saniye

Teknik Bilgiler

• Manuel kurmalı

• 8 gün güç rezervi

• 127 parça

• 21 taşlı

• 15¾ linye

• 4.5mm kalınlığında

• Çift tulumba

• 3 Hz salınım frekansı

• KIF Parechoc® darbe koruma sistemi

P.5000

*Officine Panerai, KIF Parechoc® ve Berilyum® tescilli markalarının sahibi değildir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın