0-18Ev tekstili ve dekorasyon sektöründe Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek HOME&TEX Fuarı, 14-17 Kasım tarihleri arasında CNR EXPO İstanbul’da düzenlenecek. TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, “Ev tekstili ve dokaratif ürünlerin iç piyasada 10 milyar dolarlık bir büyüklüğü var. HOME&TEX Fuarı’nda 2 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşmasını bekliyoruz” dedi.

CNR Holding CEO’su Cem Şenel, “Sektördeki gelişmeler ve hedef pazarlar dikkate alındığında HOME&TEX’in yakın gelecekte kulvarında dünyanın en büyük fuarı olmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

CNR Holding kuruluşlarından CNR Sektörel Fuarcılık A.Ş. tarafından, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği(TETSİAD) iş birliğinde organize edilen HOME&TEX Fuarı 14-17 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenecek. Türkiye’de dekorasyon, ev tekstili ve tamamlayıcı ürünleri kapsayan ilk fuar olması açısından önem taşıyan HOME&TEX Fuarı, CNR EXPO İstanbul’da 80 bin metre kare alanda gerçekleştirilecek. 300’ün üzerinde firmanın katılımıyla düzenlenecek fuarın sektöre 2 milyar dolarlık iş hacmi oluşturması bekleniyor.

10 milyar dolarlık büyüklük

0-17Ev tekstili ve dekoratif ürünler ile ilgili bilgi veren TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, bu sektörlerin iç piyasada 20 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olduğunu söyledi. Küçükçalık, HOME&TEX Fuarı’nın yapılacak iş görüşmeleri kapsamında en az 2 milyar dolarlık iş hacmi yaratmasını beklediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bu kulvarda yer alan sektörlerin ticaretinin en az yüzde 10’unun HOME&TEX’te şekillenmesini hedefliyoruz. Fuar dış ticaret yapan firmalar açısından da pozitif bir güç oluşturacak. Orta Doğu, Avrupa başta olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu ve Kuzey Afrika’dan gelecek toptancıların, perakendecilerin ve dekoratörlerin katılımcı firmalarımızla çok verimli görüşmeler yapacağını düşünüyoruz”.

Contract Business da Home&Tex’de…

Ofis, hastane ve konut projelerine fonksiyonel hizmet sunan ‘contract business’ alanında faaliyet gösteren firmaların da fuarda yer alacaklarını aktaran Yaşar Küçükçalık, HOME&TEX’de ev tekstilinin yanı sıra otel, restoran, cafe, tekne, yat endüstrisinde kullanılan tekstil ürünleri ve tamamlayıcı dekoratif ürünlerin de sergileneceğini kaydetti.

Küçükçalık, sektörde ilk kez bir fuarda Türk tasarımcılar tarafından trend alanının oluşturulacağına da dikkati çekerek, “Dünya ev tekstili trendlerini yıllardır Türkiye belirliyor. Bu fuarda trend alanının Türk tasarımcılar tarafından hazırlanıyor olması da bunun bir göstergesidir” ifadesini kullandı.

Dünya liderliğini hedefliyoruz

CNR Holding Fuarcılık Grubu CEO’su Cem Şenel de EVTEKS fuarının global alandaki başarısını hatırlatarak bu başarıyı gerçekleştiren ekibin HOME&TEX’in başında olduğunu belirtti. Şenel şu bilgileri verdi: “Dekorasyon, ev tekstili ve tamamlayıcı ürünleri ihtiva eden başka bir fuar ülkemizde yapılmıyor. İş ortağımız TETSİAD’ın da içinde yer aldığı fuar komitemiz bu alanda Türkiye’nin en büyük fuarı için düğmeye bastı. Sektördeki gelişmeler ve hedef pazarlar dikkate alındığında fuar yalnızca iç piyasa açısından değil dış ticaret açısından da önemli bir rol üstlenmektedir. HOME&TEX’in sektörlerin ticaretinde ve tasarımsal alanda yeni bir dönem başlatacağına inanıyoruz. Özel tasarım “tek tip stant” uygulaması; ev tekstili, contract business ve dekorasyon sektöründe Türkiye’de ilk kez bu fuarda uygulanacak. HOME&TEX’in yakın gelecekte kendi kulvarında dünyanın en büyük organizasyonu olmasını hedefliyoruz” dedi.