İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTNET, kalkınma odaklı çalışmalarını uluslararası platforma taşıyor

TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya

Ülkenin bilgi toplumuna evrilmesi sürecinde büyük bir rol üstlenerek sadece interneti değil, toplumun hayatını kolaylaştıran internet tabanlı pek çok ürünü ve hizmeti geliştirenTTNET, bu çalışmalarını uluslararası platforma taşımak üzere Birleşmiş Milletler kuruluşu olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) Kalkınma Birimi ITU-D’ye üye oldu. Dünya genelinde telekomünikasyon sektörünün kalkınma odaklı çalışmalarını bir çatı altında toplayan ve daha etkili sonuçlar almak üzere ortak hedeflere odaklanan ITU-D’ye üyeliği ile TTNET, kalkınma odaklı sosyal sorumluluk projelerine yepyeni bir perspektif kazandıracak.

Farklı konu başlıkları altında çalışmalar yürüten ITU-D, özellikle dijital teknolojilerin avantajlarından yeterince yararlanamayan birey ve toplulukları “dijital kapsama” alanına dâhil etmek üzere yaptığı çalışmalarla takdir topluyor. Bu çalışmalar ile yerel topluluklar, engelliler, kadınlar, gençler ve çocukları dijital erişimin avantajlarıyla buluşturmak üzere çaba harcayan ITU-D, bilgi ve iletişim teknolojileri ile telekomünikasyon sektörü içerisinde işbirliği olanakları yaratıyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, “Türkiye’nin Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin yönetim organı olan ITU Konseyi’nin aktif bir üyesi olduğunu“ vurgulayarak, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak sektörümüzde faaliyet gösteren şirketlerin uluslararası kuruluşlarda etkin bir şekilde yer almalarını önemsiyor ve destekliyoruz. TTNET’in Birleşmiş Milletlerin önemli bir uzman kuruluşu olan ITU nun, Kalkınma Sektörüne üye olarak katılması çok önemli bir adım. TTNET ve diğer ITU-D üyeleri  arasında başlayacak olan karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımının dünya telekomünikasyon, bilgi ve iletişim teknolojileri açısından önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.”  dedi.

ITU-D üyeliğini değerlendiren TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya da, “Türkiye’nin lider internet şirketi olarak, internetin sunduğu imkânlardan herkesin yararlanabilmesini sağlamak ve bilgiye erişimi sürdürülebilir hale getirebilmek üzere çalışmalar yürütüyoruz. Bu faaliyetlerimizi Uluslararası Telekomünikasyon Birliği gibi saygın bir kuruluş işbirliği içinde yürütmemiz, hem çalışmalarımızı uluslararası platforma taşımak hem de uluslararası deneyimi Türkiye’ye aktararak sektörümüzün kalkınmaya desteğini artırmak açısından büyük önem taşıyor” dedi.

TTNET ITU-D’nin çalışma gruplarında etkin bir şekilde rol alacak

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin Kalkınma birimi ITU-D, çalışmalarını üye şirket ve kuruluşların katılımıyla oluşturulan çalışma grupları ile yürütüyor. TTNET, önümüzdeki dönemde kalkınma odaklı sosyal sorumluluk projeleri ile bu gruplarda etkin bir şekilde rol alacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın