İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çilek Mobilya’dan çocuklara psikolojik destek

Çilek Mobilya, ailelere ve onların okula yeni başlayan çocuklarına “Ücretsiz Aile Rehberlik Hizmeti” sunuyor.

Çilek Mobilya’dan yapılan açıklamaya göre, “Ücretsiz Aile Rehberlik Hizmeti” ile ailelerin okula yeni başlayan çocuklarıyla daha sağlıklı bir iletişim kurabilmesi ve çocuklarının sorularına doğru cevap verebilmeleri adına çeşitli öneriler sunuyor.

Çilek Ücretsiz Aile Rehberlik Hizmeti danışmanı Klinik Psikolog Yeşim Yaşa Görgülü, çocukların odalarının, onların kendilerine ait, oldukça fazla zaman geçirdikleri özel bir alan olması nedeniyle çok önemli olduğunu belirtti.

Okul çağına gelmiş çocukların odalarının onların ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendirilmesi gerektiğinin altını çizen Görgülü, ebeveynlerin çocuğun da bir birey olduğunu unutmadan onun fikirlerini, beğenilerini ve tercihlerini dikkate almasının önemli olduğunu ifade etti.

Görgülü, eşyalara karar verildikten sonra oda içinde yerleştirilmesi ve odanın düzeninin oluşturulmasında da yine çocuğun fikirlerini almanın ve onu bu sürece dahil etmenin çocuğun odasını kendine ait hissetme ve sahiplenme hissini artıracağını belirterek,  bunun da çocuğun odasıyla ilgili sorumluluk, keyif ve ilgisinin gelişmesinde katkıda bulunacağını bildirdi.

Çocukların çalışma alanında kullanılan renklerin çocukların motivasyonlarında etkili olduğunu vurgulayan Görgülü, çocuklarının çalışma alanlarının berrak, açık ve pastel tonlarda olması gerektiğini ve yorucu renkler yerine yeşil ve mavinin tonlarının tercih edilmesinin daha iyi olacağını kaydetti.

Çocuğu ders çalışmaya özendirmek için çalışma alanının düzenlenmesinin oldukça önemli olduğunun altını çizen Görgülü, şunları kaydetti:

“Çocuğa uygun bir çalışma masası ve kitaplarını muhafaza edeceği raflar çalışma alanında yer almalıdır. Çalışma masası çocuğun boyuna uygun olmalı, doğru açıdan ve bol güneş ışığı alacak bir yere yerleştirilmelidir. Odada posterler, fazla renkli görsellerin olmasının dikkati dağıtabileceği söylense de aşırıya kaçmamak şartıyla çalışma masasının panosu varsa panosuna ya da yakın bir duvara çocuğun hoşuna giden bir resim, sevdiği bir yerin fotoğraf, çocuğun motivasyonunu artıracak ve hayal dünyasını geliştirerek yaratıcılığını artırmasına katkıda bulunabilir.

Odadaki ışığın doğrudan çocuğun gözüne gelmemesi ve loş bir ışık olması hem uyku düzeni hem de göz yorgunluğu ve algı dağılmasının önlenmesi açısından önemlidir. Genel aydınlatmada mümkünse yerden ayaklı aydınlatmalar, çalışma masasında da çalışma lambaları yardımcı olacaktır.”

Ebeveynler, Çilek Mobilya’nın bu hizmetine Pazartesi ve Çarşamba günleri 17.00 – 19.00 saatleri arasında 444 27 91 numaralı telefondan veya istedikleri her an ailerehberi@cilek.com.tr adresinden ulaşabiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın