İktisadi Kalkınma Vakfı, İstanbul Sanayi Odası (İSO) ile birlikte, AB ve ABD arasında müzakereleri başlatılan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) konusunda bir bilgilendirme semineri düzenliyor.

Seminerde AB’nin ABD ile TTIP müzakerelerini yürüten heyetin Başkan Yardımcısı Damien Levie (Avrupa Komisyonu Ticaret Genel Müdürlüğü), Türkiye’nin Dünya Ticaret Örgütü nezdindeki önceki Daimi Temsilcisi ve TEPAV Ticaret Çalışmaları Merkezi Direktörü Büyükelçi Bozkurt Aran ve Türk-Amerikan İşadamları Derneği Başkanı Ekim Alptekin birer konuşma yapacak.

Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) nedir? 

AB ve ABD arasında bir serbest ticaret ve yatırım alanı oluşturmayı hedefleyen TTIP müzakerelerinin ilk turu 8 Temmuz 2013’te başlamıştır. Başarıyla sonuçlanması halinde TTIP, birlikte dünya GSYH’sının yarısını ve dünya ticaretinin 1/3ünü oluşturan iki önemli aktörü ortak bir pazar içinde bir araya getirecektir. Tamamlandığında sadece iki ülke arasındaki ticareti değil, dünya ticaretini ilgilendiren yeni kural ve rejimlerin belirlenmesinde de önemli rol oynayacaktır.

Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) Türkiye’yi Nasıl Etkileyecek?

AB ile gümrük birliği içinde olan Türkiye TTIP sürecinden doğrudan etkilenecektir. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin TTIP’nin bir ortağı olmaması durumunda, genel refah düzeyinin % 2,5 oranında düşmesi beklenmektedir.

AB’nin imzalamakta olduğu serbest ticaret anlaşmaları (STA) gümrük birliği içinde önemli bir sorun teşkil etmektedir. Gümrük birliğine dahil olmasına rağmen Türkiye müzakere sürecinde yer alamamaktadır. AB ile STA imzalayan ülke gümrük birliği yoluyla Türkiye pazarına da erişebilmekte, ancak ilgili ülke ile benzer bir STA imzalayana kadar Türkiye AB’nin kazandığı avantajlardan yararlanamamaktadır. Bu durum bugüne kadar imzalanan en büyük ikili ticaret anlaşması olması beklenen TTIP durumunda çok daha vahim sonuçlara yol açacaktır. Türkiye’nin de bu sürece dahil edilmesi büyük önem taşımaktadır.

12 Eylül günü gerçekleşecek Seminer Programı

14.00-14.30    Açış Konuşmaları

Yavuz CANEVİ,  İKV Yürütme Kurulu üyesi, T.C. Merkez Bankası eski Başkanı

Ali EREN, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi

Oturum Başkanı: Yavuz CANEVİ

14.30-15.30    TTIP Müzakereleri, AB’nin beklentileri ve AB’nin ticaret ortakları üzerindeki etkileri

Damien LEVIE, Avrupa Komisyonu, Ticaret Genel Müdürlüğü, ABD ve Kanada Birim Yöneticisi

15.30-16.15    TTIP’nin Türkiye-AB gümrük birliği ve Türkiye’nin dış ekonomik ilişkileri üzerindeki etkileri

                        Bozkurt ARAN, Em. Büyükelçi, TEPAV Ticaret Çalışmaları Merkezi Direktörü, Türkiye’nin DTÖ Nezdinde Eski Daimi Temsilcisi

16.15-16.30    Kahve Arası

16.30-16.45    Ekim ALPTEKİN, Türk-Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı (TABA/AmCham)

16.45-17.30    Katılımcıların değerlendirmeleri, Soru-Cevap

17.30-18.00    Kapanış konuşması, Damien LEVIE

Not: Seminer sırasında İngilizce-Türkçe simultane çeviri yapılacaktır.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın