İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rakun dışkısından ayıklayarak yapılan kahvenin kilosu 400 dolar ve yüzde yüz helal

NR’daki İstanbul Helal Expo Fuarı’nda Kopi Luwak denen, dünyanın en pahalı kahvesinin sergilendiği stant yoğun ilgiyle karşılandı.

Helal gıda ve içecekten kozmetiğe, medikal ürünlerden tesettür giyim ve hac malzemelerine kadar çeşitli ürünlerin sergilendiği İstanbul Helal Expo – Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı CNR EXPO İstanbul’da devam ediyor. CNR Holding kuruluşlarından Sine Fuarcılık ve CNR Ekspo Fuarcılık organizasyonuyla, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) desteğinde gerçekleştirilen fuarda sergilenen ürünler yoğun ilgiyle karşılandı. Fuarın ilgi gören stantlarının başında ise rakunun dışkısından ayıklanarak üretilen kahve oldu. Endonezyalı Hachiko firmanın stantında sergilediği Kopi Luwak kahvesi ile ilgili bilgi veren  firma yöneticisi Andi Budianto kahvenin üretim sürecini şöyle aktardı: “Rakunlara kahvenin çekirdeğini yediyoruz. Ardından dışkılarından ayıkladığımız kahve çekirdeklerini uzun bir steril sürecin ardından üretiyoruz.”

Kahvenin ciddi bir süreçten geçtikten sonra bütün bakterilerinden arındırıldığını hatırlatan Andi Budianto, “Kopi Luwak kahvemiz yüzde yüz helaldir. Şu an için Endonezya ve Malezya’da tüketilen kahvemizi bütün dünyaya açmayı hedefliyoruz. Türkiye’de ilk kez tanıtım yapıyoruz. Fuar aracılığıyla buradaki kahve pazarında da olmayı planlıyoruz” diye konuştu. Budianto kahvenin üretiminin zor olmasının fiyatlarına da yansıdığını vurguluyarak sözlerine şöyle devam etti: “Kopi Luwak zor bulunması nedeniyle dünyanın en pahalı kahvesidir. Kilosunu 400 Dolar’dan satıyoruz. Bu kahvenin sağlığa pek çok faydası var. Vucudu zinde tutuyor”.

Helal sertifakası olmayan ürün satılmıyor

Fuarın bir başka ilgi çeken standı da yüzde yüz helal ürünlerin satıldığı Helal Dünya Marketleri oldu. Kozmetikten gıdaya kişisel bakıma kadar markette satılan ürünlerin hepsi helal ürün sertifakası taşıyor. Sertifika sahibi olmayan hiçbir ürün bu markette yer almıyor. Helal Dünya Marketleri Birliği Başkanı Hüseyin Tolga Gulüm sektörün önünün açık olduğuna dikkat çekerek, kısa bir sürede sayımızı 19’a çıkardık. Hedefimiz mağaza sayımızı 1000’e çıkarmak. Her insanın kendine ve çocuğuna helal ürün yedirmek isteyeceğinden yola çıkarak bu işe girmeye karar verdik” diye konuştu.

İstanbul Helal Expo – Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı, 05-07 Eylül tarihlerinde saat 10.00-19.00, 08 Eylül’de ise 10.00-18.00 saatleri aralığında ziyaret edilebilecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın