İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Finansbank’ın iç denetimine onay

Finansbank’ın iç denetim faaliyetleri, Uluslararası İç Denetim Enstitüsü (IIA) kriterleri doğrultusunda “PricewaterhouseCoopers” tarafından yapılan değerlendirmeyle uluslararası kalite standartlarına uygun bulundu.

Finansbank açıklamasına göre, iç denetim sistemi ve uygulamalarının uluslararası standartlara uygunluğu belgelendi.

Finansbank Teftiş Kurulu Başkanlığı, bankanın iç denetim faaliyetlerinin uluslararası kriterlere uygunluğunu değerlendirmek amacıyla “PricewaterhouseCoopers”a kalite güvence denetimi yaptırdı. Denetlemenin ardından Teftiş Kurulu faaliyetlerinin uluslararası iç denetim standartlarına uygun olduğu (Generally Conforms) sonucuna varıldı.

Finansbank’ın iç denetim sisteminin, uygulamalarının ve süreçlerinin detaylı olarak değerlendirilmesinin ardından, Teftiş Kurulu’nun faaliyetleri, süreçleri, yönetmelikleri, görev tanımları, kontrol noktalarının kapsamı, uzaktan denetim faaliyetleri, eğitim politikası, performans değerlendirme süreci ve işe alım politikası incelendi. Ayrıca yıllık denetim planına baz oluşturan risk değerlendirme, öz değerlendirme ve izleme faaliyetleri ile raporlama süreci, performans değerlendirme göstergeleri gözden geçirildi ve standartlara uygunluğu belgelendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Finansbank Teftiş Kurulu Başkanı Ersin Emir, söz konusu değerlendirmenin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“PWC’nin değerlendirmesi sonucu teftiş faaliyetlerimizi uluslararası iç denetim standartlarına uygun yürüttüğümüzü tescil etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Öncelikle, bu değerlendirme ile tüm paydaşlarımıza Finansbank’ta uluslararası standartlarda denetim yapıldığına dair bir güvence vermiş olduk. Bunun da ötesinde, uzunca bir süredir zaten uygulamakta olduğumuz denetim metodolojimizin uluslararası standartlarda olduğunu kendi içimizde de teyit ettik. Bundan sonra hedefimiz, tescilini sağladığımız kalite seviyesinden ödün vermeden, tüm paydaşlarımıza değer katacak yenilikçi yaklaşımları hayata geçirmeye devam etmek olacaktır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın