İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Arkitera ödüllerine başvurmak için son gün 2 Eylül!

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından verilen yapı ve mimarlık sektörünün merakla beklediği Arkitera İşveren Ödülü, Arkitera Genç Mimar Ödülü ve RAF Yapı Malzemesi Ödülü bu sene ARKIMEET 2013 kapsamında sahiplerini bulacak. Ödüller için son başvuru tarihi 2 Eylül 2013.

2004 yılında Türkiye’de ilk kez 40 yaş altı mimarların onurlandırılmasını hedefleyen Genç Mimar Ödülü ile başlayan ödül serisini, 2005 yılında verilmeye başlanan Arkitera İşveren Ödülü ve RAF Yapı Malzemesi Ödülü takip etti. Bütün bu ödüllerin ortak noktası ise fiziksel çevreye katkı yapan kişi ya da kurumların ödüllendirilmesi.

Arkitera Genç Mimar Ödülü 7. Kez Verilecek!
Arkitera’nın en uzun soluklu ödüllerinden birisi olan Arkitera Genç Mimar Ödülü, 2012 yılında 6. kez verilecek. 40 yaşında olmak toplumda gençlikle çok bağdaştırılmasa da tüm dünyada mimarlık üretiminde bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Bundan yola çıkarak sadece Türkiye’de değil bütün dünyada 40 yaşın altında, mimarlık üretimine başarılı katkı koyan mimarlar bir ödül ile onurlandırılıyor.

Bu seneki ödülün jürisinde mimar Emin Balkış, Deniz Güner, Nurbin Paker, Cem Sorguç ve Mehmet Soylu bulunuyor.

Arkitera Genç Mimar Ödülü’nü şimdiye kadar aşağıdaki isimler aldı:
2004 Kerem Erginoğlu-Hasan Çalışlar, Hilmi Güner-Hüseyin Bütüner, Boğaçhan Dündaralp

2006 Tülin Hadi-Cem İlhan

2008 Alişan Çırakoğlu, Cem Yücel (Jüri Özel Ödülü), Kerem Yazgan (Jüri Özel Ödülü)

2010 Ertuğ Uçar, Erguvan Ünal (Jüri Özel Ödülü), Defne Önen (Jüri Özel Ödülü)

2011 Ömer Selçuk Baz, Nihal Arlat (Jüri Özel Ödülü), Alexis Şanal (Jüri Özel Ödülü), Alper Derinboğaz (Jüri Özel Ödülü)

2012 Mert Eyiler, Emin Balkış ve Elvan Çalışkan

Arkitera İşveren Ödülü ile Nitelikli İşverenler Onurlandırılacak
İlk kez 2005 yılında verilen Arkitera İşveren Ödülü, 2013’te 7. kez sahiplerini bulacak. Bu seneki ödülün jürisinde Mutlu Çilingiroğlu, Can Çinici, Lale Özgenel, Yavuz Selim Sepin ve Kerem Yazgan bulunuyor.

Nitelikli binaların ortaya çıkmasında başarılı bir tasarım kadar iyi mimar-işveren ilişkisi de büyük önem taşıyor. İşveren tarafından tasarımcıya doğru yöntemlerle iş ve brief verilmesi, bu sürecin iyi bir şekilde yönetilmesi çok önemli. Bu süreci başarıyla yöneten ve sonrasında fiziksel çevreye nitelikli katkı koyan işverenler bu ödül ile onurlandırılıyor.

Bu amaçla kamu ve özel sektör olarak iki kategoride verilen başlanan ödülleri şimdiye kadar aşağıdaki kurumlar aldı:
2005 İzmir Konak Meydanı Düzenlemesi ile “İzmir Büyükşehir Belediyesi” (Kamu), TED Koleji Yumrubel Yerleşkesi ile “TED Koleji Vakfı” (Özel Sektör),

2007 Hıdırbey Köy Meydanı Çevre Düzenleme Projesi ile Hatay-Samandağı Köylere Hizmet Götürme Birliği (Kamu), İTÜ Geliştirme Vakfı Ekrem Elginkan Lisesi ile Elginkan Holding (Özel Sektör), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (Teşekkür Ödülü), Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü (Teşekkür Ödülü)

2008 Datça Cumhuriyet Meydanı Düzenlemesi ile Datça Belediyesi (Kamu), Ali Hoca 6 Yenileme Projesi ile Galata AŞ (Özel Sektör)

2010 Türkiye Noterler Birliği Merkez Binası ve Kültürel – Sosyal Tesisleri ile Türkiye Noterler Birliği (Kamu), Yapı Kredi Bankacılık Akademisi ile Yapı Kredi Bankası AŞ (Özel Sektör), TÇMB Çimento Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (Jüri Teşvik Ödülü)

2011 Uludağ İhracatçı Birlikleri, Vehbi Koç Vakfı

2012 İpera 25 (Özel Sektör), TC Merkez Bankası Bursa Şubesi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (Kamu)

RAF Yapı Malzemesi Ödülü Beşinci kez Sahibini Bulacak
Arkitera Ödülleri’nin son halkası olan RAF Yapı Malzemesi Ödülü ilk kez 2008 yılında verildi. Son 5 yıl içerisinde üretilmiş, Türkiye’de yaygın bir satış ağı olan ürünlere verilen bu ödülde en önemli kriter fiziksel çevreye olan katkısı. Bu seneki ödülün jürisinde Derya Akdurak, Durmuş Dilekçi, Bülent Güngör, Adnan Kazmaoğlu ve Mehpare Evrenol bulunuyor.

Bu ödülü şimdiye kadar alan ürün ve kurumlar şu şekilde:
2008 Ecocarat İç Cephe Kaplama Malzemesi, ECA Topaz Lavabo Bataryası (Özel Ödül)

2010 VitrA,Matrix 2,5 / 4 lt Su Tasarruflu Klozet-Rezervuar Seti, Artema Freedom Koleksiyonu- Lavabo Armatürü, Kalebodur Kalesinterflex, Sukar Sulu ve susuz koku önleyici

2011 Sukar Düzayak Duş Sistemi, Kalekim Betonart (Beton Görünümlü Hazır Sıva), Kalebodur Cover Wall

2012 Sunvia Günışığı Aydınlatma Tüpü ürünü ile Form Endüstri, Multiform ürünü ile Fibrobeton, Akustik Serin Tavan ürünü ile REHAU ve Novella S Slider ürünü ile Viko Elektrik

Arkitera İşveren Ödülü, Arkitera Genç Mimar Ödülü ve RAF Yapı Malzemesi Ödülü’nü kazananlar 8 Ekim 2013 Salı akşamı ARKIMEET 2013 kapsamında Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek bir törenle ödüllerini alacak

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın