İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İhracatçılar bir ayda üç önemli fuarda boy gösterecek

UTİB Başkanı İbrahim Burkay

Uluslararası fuarlara katılımı organize ederek Türk tekstil sektörünün ihracat başarısında lokomotif görevi üstlenen Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), yurtdışındaki çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Türk ürünlerinin dünyanın dört bir yanına ihraç edilmesi amacıyla sektörün belirleyicisi uluslararası fuarlara üye firmalarla birlikte katılan UTİB, bu alandaki başarısını bir ay içinde Çin, Belçika ve Rusya’da katılacağı üç önemli uluslararası fuarla perçinleyecek. İhracatçı firmalar UTİB’in organizasyonuyla 27 – 29 Ağustos tarihleri arasında Çin 19. Intertextile Shanghai Hometextiles Fuarı’na, 10- 12 Eylül tarihleri arasında Belçika MOOD 2013 Fuarı’na ve 25 – 27 Eylül tarihleri arasında da Rusya Heimtextil 2013 Fuarı’na çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin dinamik sektörlerinin başında gelen tekstil sektörünün en önemli üst kuruluşlarından biri olan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) yurtdışı atağına devam ediyor.

Göreve geldikleri günden bu yana tekstil sektörünün dünyaya açılması konusunda yoğun bir program uyguladıklarına dikkat çeken UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Önceki yıllarda uluslararası fuarlara üyelerimizin katılımı neredeyse hiç yoktu. Tekstil firmaları fuarlara katılım konusunda tereddütlüydü. Hangi fuara nasıl katılacakları konusunda karar veremiyorlardı, kısacası bir organizatöre ihtiyaçları vardı” dedi.

Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla hemen kolları sıvayarak, uzman bir ekiple uluslararası fuarlara katılım programı hazırladıklarını belirten Burkay, “Yaptığımız etkin çalışmalar ile her yıl artış gösteren katılım sayımızla ülkemizi fuarlarda en iyi şekilde temsil ediyoruz. Bunun sonucunu ihracat rakamlarında da belirgin bir şekilde görüyoruz. Sektörümüzün ihracat rakamları Türk ekonomisine umut veriyor. UTİB, bugün uluslararası fuar katılımlarındaki başarısıyla diğer ihracatçı birliklerine model olmayı başardı” diye konuştu.

“Çin Fuarı’na 51 firma 2 bin m2’lik alanda katılacak”

İbrahim Burkay, açıklamasında katılacakları fuarlarla ilgili bilgi de verdi. 2008 yılından beri de UTİB’in organizasyonu ile milli katılım sağlanan Intertextile Shanghai Hometextiles Fuarı ile Türkiye ev tekstili sektörünün Çin’e olan ihracatının artırılmasını, imajının geliştirilmesini, markalaştırılmasını ve ortak tanıtım yapılmasına yönelik faaliyetleri organize etmeyi amaçladıklarını söyleyen İbrahim Burkay, “Ev tekstili sektörü için önemli bir pazar olan Çin ve Uzakdoğu pazarına ulaşım amacıyla bu fuarı önemsiyoruz. Bu yıl binden fazla uluslararası firmanın yaklaşık 100 bin metrekarelik alanda iştirak edeceği Intertextile Shanghai Home Textiles 2013 Fuarı’na, UTİB olarak, sektörün önde gelen 43 firması, Denizli İhracatçı Birlikleri URG Kümesi kapsamında 8 firma ile yaklaşık 2 bin metrekarelik alanda altıncı defa katılım sağlıyoruz” dedi.

Uzakdoğu pazarının göz ardı edilmesi mümkün olmayan bir bölge olduğunu ifade eden İbrahim Burkay, “Türk ürünlerinin bu bölgelerde hak ettiği ölçüde yer almasını sağlayabilmek çok önemli. Bu nedenle de Intertextile Shanghai Home Textiles 2013 Fuarı’nı azami derecede önemsiyoruz” diye konuştu.

“Belçika MOOD 2013 Fuarı, yeni ve çeşitli imkânlara açık…”

Belçika MOOD 2013 Fuarı’nın, Belçika ve dünya ev tekstili için ve özellikle contract tekstil alanında en önemli fuarların arasında yer aldığının altını çizen İbrahim Burkay, Belçika’nın, coğrafi konumu itibariyle Avrupa’nın alım gücü yüksek önemli ticaret ve endüstrilerine yakın bir bölgede yer alması nedeniyle fuarın öneminin arttığına dikkat çekerek, “Belçika’nın, komşuları olan Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg’un da bu pazar ile doğrudan entegre olduğunu düşündüğümüzde, bölgenin toplamda 13 milyar dolar civarında ev tekstili ithalatı gerçekleştiren önemli bir pazar olduğu görülmektedir” şeklinde konuştu.

Bu özellikleri ile Belçika’da düzenlenen MOOD 2013 Fuarı’nın Türk ihracatçılarına önemli kazanımlar sağlayabilecek bir fuar olduğunu vurgulayan Burkay, “AB içerisinde elverişli bir dağıtım yeri olma özelliğini taşıyan Belçika’nın AB’ye ihracat yapmak isteyen firmalarımıza bu açıdan yeni ve çeşitli imkânlar sunabileceği açıktır. Buna ek olarak ihracat potansiyeli yüksek bir ülke olan Belçika’da birçok ürünün re-eksportu yapılmaktadır. Bu olanak ülkemiz menşeli ürünlerin ihracatının artırılmasına imkân verebilecektir. Contract tekstil alanında önemli bir seviyeye ulaşmış olan firmalarımızın tanıtımı için iyi bir platformdur” ifadelerini kullandı.

“Rusya’da pazar payımızı arttırmayı amaçlıyoruz…”

Dünya ev tekstil sektöründe son derece önemli bir konumda yer alan Heimtextil Rusya 2013 Fuarı’nın, UTİB’in 1 ay içinde katılım sağlayacağı üçüncü fuar olduğunu açıklayan İbrahim Burkay, “Fuar, tasarım ve yenilikçi fonksiyonellik için küresel referans noktası ve sektördeki temel göstergelerin merkezi olarak kabul edilmekte. Bir sonraki sezonun trendlerini de sunan fuar, 3 gün boyunca üreticileri, tasarımcıları, sektör profesyonelleri ve ziyaretçilerini bir araya getiren uluslararası bir platform görevi görecek” bilgisini verdi.

Rusya’nın tekstil ve konfeksiyon ithalatına bakıldığında; Türkiye için ne kadar önemli bir pazar olduğuna işaret eden Burkay, “Yaklaşık 300 milyon dolar civarında ev tekstili ihracatımız var.  En büyük başarılarımızdan birisi Rusya pazarında Çin ile rekabet edebilen tek ülke olmamızdır” dedi.

Türkiye’nin sektörde Rusya’ya 1 milyar doların üzerinde ihracatı olduğunu hatırlatan Burkay, Türk firmalarının Rusya pazarının yüzde 10’luk kısmına hakim olduğunu, bu payı artırmak için de Heimtextil Rusya 2013 Fuarı’nı çok önemsediklerini sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın