İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ünlü İngiliz ayakkabı şirketi Clarks’tan Türkiye’ye büyük yatırım 

Clarks Türkiye Genel Müdürü Ali Doğaner

2002 yılından bugüne Clarks’ın Türkiye’deki resmi distrübütörü olan Efa Ticaret ve Pazarlama A.Ş, C&J Clarks Overseas’in bünyesine geçerek Asya Pasifik ana bölgesine bağlandı. Bundan sonra Clarks Türkiye adıyla hizmet verecek olan şirket, bölgenin Ortadoğu ve Afrika grubuna bağlı olacak.

Dünya ayakkabı sektöründeki en büyük oyunculardan birisi olan ünlü İngiliz ayakkabı markası Clarks, Türkiye’ye yaptığı yatırımla ülke çapında büyüyecek. Dünyanın 17. büyük ekonomisi olan Türkiye’deki operasyonu satın alan Clarks, bundan sonra ‘Clarks Türkiye adıyla Asya Pasifik ana bölgesine bağlı olarak faaliyetlerine devam edecek. Ağustos ayı itibarı ile C&J Clarks Overseas bünyesine katılan Efa Ticaret ve Pazarlama A.Ş. ve Efa Mağazacılık ve Perakende Ticaret Ltd., şirketin Çin, Kore, Tayvan, Hindistan, Japonya, Güneydoğu Asya ülkeleri, Avustralya, Yeni Zelanda ile Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin yer aldığı Asya Pasifik ana bölgesindeki Ortadoğu Afrika grubunun içinde yer alacak.

Hedef 25 mağaza

Konuyla ilgili açıklama yapan Clarks Türkiye Genel Müdürü Ali Doğaner, “Ayakkabıcılık sektörünün oldukça rekabetçi olduğu bir dönemdeyiz. Tüketiciler için çok fazla alternatif var. Ve Türkiye’deki bu rekabete uyum sağlamak için muhakkak bu birleşmeyi gerçekleştirmemiz gerekiyordu. Bu birleşme ile Clarks’ın küresel gücünü çok daha fazla hissedeceğiz. Hem bilgi ve tecrübe hem de sermaye açısındanClarks’ın Türkiye’de çok daha hızla bir şekilde büyüyeceğine inanıyoruz. Orta vadede hedefimiz şu anda 4 olan mağaza sayısını 25’e çıkarmayı hedefliyoruz.” diyerek birleşme konusunda bilgi verdi.

“Türkiye,bölgemizdeki en önemli ülkelerden bir tanesi”

Ortadoğu Afrika Grubu Genel Müdürü Irfan Porbanderwalla, ise “Bu birleşme her iki taraf içinde çok önemli bir olay. Türkiye, bölgemizdeki en önemli ülkelerden bir tanesi. Amacımız şimdiye kadar olduğu gibi operasyon, pazarlama ve ürün desteklerini vererek toptan satışa devam etmek, yeni mağazalar açmak ve internet satışlarını geliştirmek. Clarks, Türkiye’de bundan sonra küresel tecrübemizin de desteği ile bağımsız bir şirket olarak varlığını sürdürecektir. Clarks Türkiye’yi, Clarks’ın dünya organizasyonunun bir parçası haline getirecek olmaktan dolayı büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz.” diyerek yeni yatırımları ile ilgili düşüncelerini ifade etti.

1,5 milyar pound ciro, 14.000 kişiye istihdam

1825 yılında İngiltere’nin Bristol kenti yakınlarında küçük bir atölyede üretime başlayan Clarks, 1,5 milyar pound’un üzerinde cirosu ve dünya çapında 14.000’in üzerinde kişiye sağladığı istihdam ile dünyanın önde gelen ayakkabı üreticilerinden biridir. Clarks ayakkabıları bugün 135 ülkede yılda 55 milyon kişiye şıklık ve konfor sağlamaktadır. Her modelinde rahatlığı ön planda tutan tasarımlarıyla dikkat çeken marka, kurulduğu günden bu yana trendleri takip ederken ayaklarınızın her adımda rahat olması için çalışmaktadır. Koleksiyonunda günlük hayatınızda kullanacağınız babetlerden sandaletlerden gece ayakkabılarına, yelken ayakkabılarından spor ayakkabılarına, ilk adım ayakkabılarından okul ayakkabılarına kadar her yaşa hitap etmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın