İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekomini’nin Dia flörtü

Perakende sektörü iki yıldır oldukça hareketli. Peş peşe satın almalar yaşanıyor. Bu alandaki ilk büyük satın alma 2011’in yaz aylarında gerçekleşti. Ülker’in çatı şirketi Yıldız Holding, Migros’a ait Şok’u 600 milyon TL’ye satın aldı. İkinci büyük hamle yine Yıldız Holding’den geldi. Bu kez İspanyol Dia’yı 350 milyon TL bedelle devraldı. Ardından Fransız hipermarket devi Carrefour, Türkiye’deki operasyonu CarrefourSA’yı ortağı Sabancı Holding’e devretti. Onur Marketler zincirinin 119 Onurex mağazası da geçtiğimiz aylarda Yıldız Holding çatısı altına girdi. Yıldız’ın Onurex mi, Şok mu, yoksa Dia olarak mı devam edeceği henüz netlik kazanmadı.

Şimdi gelelim yeni kulis bilgisine… İspanyol DiaSA’yı Nisan ayında bünyesine katan Yıldız Holding, zincirde alkol satışı yapmayacağını açıklamış, stoklar bittikten sonra da raflarda alkollü ürün kalmamıştı. Geçtiğimiz günlerde yolumuz bir Dia’ya düştüğünde gördük ki bazı noktalarda alkol satışı halen devam ediyor. Merak edip araştırdığımızda franchising olan 300 Dia’da alkol satışının devam ettiğini öğrendik. Konumuz tabii alkol satışı değil. Anadolu Grubu’nun discount zinciri olan Ekomini de hızla büyüme sürecinde. Her köşe başında bir Ekomini Market açmaya uğraşıyor. Ekomini bugün 71 şehirde 739 mağazaya ulaşmış durumda. Duyduğumuza göre, Anadolu Grubu şimdi de franchising olan 300 Dia ile ilgileniyormuş. Yakında bazı Dia’ların tabelası alkollü içecek satış ruhsatına sahip Ekomini olursa şaşırmayın.

Bu arada Dia’larla ilgili yeni yapılanma yoğun şekilde sürüyor. Bu nedenle tabelalar halen DiaSA olarak devam ediyor. Ancak yeni yıla kalmadan tabelalarda ve raflarda değişim olacağını da belirtelim…

Para Dergisi

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın