İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara ihracatının ton fiyatı 23 bin 500 dolar

OSTİM merkezli Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bayraktar ve yönetim kurulu üyeleri, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’e yeni başkanlık dönemi için hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Aktif heyeti aynı zamanda tasarruf bilincinin yayılmasına yönelik başlattığı yeni kampanyaları hakkında da Özdebir’e bilgi verdi.

Görüşmede konuşan Özdebir, Türkiye’nin daha fazla üretmesi gerektiğine vurgu yaparak, özellikle katma değeri yüksek ürünler üretilmesinin önemine değindi. Türkiye ve Ortadoğu’da yaşananlara da dikkat çeken Özdebir, devlet düzeni ve otoritesinin korunması gerektiğini ifade etti. Özdebir, “Üretmemiz ve ihracat yapmamız gerek. Hala ihracatımızın ton fiyatı bin 700 dolara ulaşmadı.İhracat yapmayı öğrendik, kendimize güvenimiz geldi bu trendi devam ettirmeliyiz, katma değeri yüksek ürünleri üreterek cari açığı azaltmalıyız” dedi.

Ankara’nın ihracatının ton fiyatının 23 bin 500 dolar olduğuna işaret eden ASO Başkanı Özdebir, Türkiye’nin ihracat ortalaması  ton başına bin 600 dolar Ankara’nın ihracatının özellikle savunma, medikal ve yazılım gibi sektörlerle söz konusu düzeye ulaştığını kaydetti.

Aktif’in tasarrufa yönelik farkındalık yaratma hareketi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Özdebir, şunları söyledi:

“Tasarrufun tanımını iyi yapmak lazım. Ülke olarak hak etmediğimiz bir lüksü yaşıyoruz. Herkes tercihini Türkiye’de üretilen mallar olarak kullansa, en büyük tasarrufu yapmış oluruz. Ekonomi içerisinde dönen paranın dışarı kaçmasını engellemeliyiz. Sanayimizde de bir dönüşüm yapmalıyız.”

“HUZURLA BİRLİKTE ÜRETECEĞİZ”

ASO Başkanı Özdebir’e yeni başkanlık dönemi için “hayırlı olsun” temennilerini ileten Aktif Başkanı Ufuk Bayraktar, Özdebir’e, “Temsiliniz, vizyonunuz, ihracat, Ar-Ge ve inovasyon konusundaki yaklaşımlarınız, sanayiciler olarak bizleri her zaman olumlu etkiledi. Ankara’da katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi, teknoloji transfer merkezlerinin kurulması konusunda öncü oldunuz” dedi.

Sanayiciler olarak önceliklerinin huzur olduğunu dile getiren Bayraktar, şöyle devam etti: “Sanayici olarak görevimizden feragat etmeyeceğiz. Huzurla birlikte üreteceğiz, çalışacağız, ihracat yapacağız, yatırımları sürdüreceğiz.”

“Türkiye’de Üretilen Malı Kullanıyorum” kampanyaları ile ilgili gelişmeleri de değerlendiren Bayraktar, ciddi yol aldıklarını kaydetti. “OSTİM ve ASO olarak desteğiniz, DMO ve Maliye Bakanlığı arasında yerli malı kullanımı konusunda yapılan protokol, kamu ihalelerinde yerli malı kullanımı şartı bu konuda farkındalık yarattığımızı gösteriyor” diyen Bayraktar, yeni kampanyalarının ise tasarruf ve tasarruf bilincinin yaygınlaştırılması olduğunu belirtti. Bayraktar, aile, işletme, şehir ve ülke ekonomisi kapsamında kampanyalarına start verdiklerini bildirdi.

Aktif Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, ziyaretin sonunda “Türkiye’de Üretilen Malı Kullanıyorum” kampanyası ile ilgili pleketlerini ASO Başkanı Özdemir’e takdim etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın