İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Takviye edici gıdaların etiketinde uyarı mesajları yer alacak

Türk Gıda Kodeksi Takviye Edici Gıdalar Tebliği, 16 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğ, takviye edici gıdaların tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, hazırlama, işleme, muhafaza, depolama, taşıma ve piyasaya arzını sağlamak üzere ürün özelliklerini belirlemeyi amaçlıyor.

Tebliğ ile bundan sonra takviye edici gıdaların etiketinde “Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez.”, “İlaç değildir. Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaz.”  gibi çeşitli beyanlar yer alacak.

Ekonomi Bakanlığı’nda gerçekleştirilen 2. Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu toplantısında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, takviye edici gıdaların etiketlerinde artık uyarı mesajları yer alacağını belirterek, böylelikle istenmeyen yanlış kullanım ve suistimallerin  önüne geçileceğini vurguladı.

Bakan Eker, takviye edici gıdaların özelliklerini belirleyen tebliğin, Resmi Gazete’de yayımlandığını bildirerek, konunun toplumun geniş kesimini ilgilendirdiğini vurguladı. Eker, şöyle konuştu:

“Yeni tebliğe göre ürünler, kendini karakterize eden besin öğeleri ve diğer maddeleri sınıflandıran veya bu maddelerin doğasını gösteren bir isim taşımak zorunda. Üretici tarafından tüketilmesi tavsiye edilen günlük porsiyon miktarı, ‘tavsiye edilen günlük porsiyonu aşmayın’, ‘takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez’, ‘çocukların ulaşamayacağı yerde saklayın’, ‘İlaç değildir. Hastalıkların önlenmesi veya tedavisinde kullanılmaz’, ‘hamilelik ve emzirme dönemiyle hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışın’ ifadesi ve üreticinin diğer uyarıları söz konusu gıdaların ambalajı üzerinde yer almak zorunda.

Tüketicinin dikkatini çekeceği, anlayıp okuyabileceği puntoyla, örneğin ‘ilaç değildir’ ifadesi en az 3 milimetre olacak şekilde etikette yer alacak. Bununla tüketiciler, takviye edici gıdaların kullanılmasında daha dikkatli olur, istenmeyen yanlış kullanım ve suistimallerin önüne de daha çok geçmiş olacağız.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın