İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merkez Bankası’ndan ihracatçıya kredi desteği

Merkez Bankası, ihracat reeskont kredileri limitini iki katına yükselterek 12 milyar dolara çıkarırken, kredilerin vadesi de uzatıldı.

Merkez Bankası Reeskont ve Avans Yönetmeliği’ni yeniden düzenledi. Bankadan yapılan açıklamada, ihracat reeskont kredileri teminat şartlarına dair kullanım kolaylığı getirildiği ve Bankanın, ihracatçılara kullandırılan ihracat reeskont kredilerinin limitinin 6 milyar ABD dolarından 12 milyar ABD dolarına yükseltildiği belirtildi. Açıklamada, kredilerin vadesinin uzatıldığı bilgisi de yer aldı. Söz konusu limitin 11 milyar dolarlık kısmı Türk Eximbank’a, 1 milyar ABD dolarlık kısmı ise diğer ticari bankalara tahsis edildi.

Artırılan ihracat reeskont kredisi limiti paralelinde Dış Ticaret Sermaye Şirketleri ve diğer firmalar için kredi kullanım limitleri de iki katına yükseltildi. Bu tutarın yarısı 0-120 gün (dahil) vadeli, kalan yarısı ise 121-240 gün (dahil) vadeli kredi başvurularına tahsis edildi.

Banka, limit artışları ve sağlanan kullanım kolaylığı çerçevesinde ihracatçılar tarafından reeskont kredisi imkanının daha fazla kullanılacağını ve Merkez’in net döviz rezervlerine sağlanan katkının aynı oranda artış göstereceğini öngörüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın