Yandex, kısa bir süre önce duyurduğu ?Adalar? adlı yeni arama platformunu ilk olarak Türkiye?de hayata geçirdi. Arama sonuçlarını kullanıcıların dikkatine yepyeni arayüzüyle ve interaktif cevaplarla sunacak olan ?Adalar?, kullanıcıların arama sonuç sayfasını terk etmeden, buldukları sonuçlar ile etkileşime girmesine olanak sağlayacak.

?Adalar? sayesinde websitesi sahipleri, kendi şirket veya hizmetleri hakkında hedef kitleleriyle paylaşmak istedikleri bilgileri Yandex?te ?Ada? adı verilen özel interaktif bir blok halinde kendi tercihlerine göre düzenleyerek sunabilecekler. Böylece ?Adalar?; bağlantılar, butonlar veya özel bilgi formları gibi ilgili hedef siteden alınan bazı öğelerin yanı sıra, etkinlik duyuruları veya bir ürünün özelliklerine dair bilgiler gibi gerçek zamanlı olarak güncellenebilen verileri de içerebilecek. Örneğin bir tiyatro veya sinema bileti almak isteyen kullanıcı, Yandex?in arama sonuçları sayfasından hiç ayrılmadan hem filmlerin afişini görüp istediği bileti çevrimiçi olarak alabilecek, hem de ilgili websitesinin kullanıcı trafiği istatistiklerinin artışına katkıda bulunacak.

Yandex.Türkiye Arama Ürün Pazarlama Müdürü Zafer Sever, ?Adalar? ile ilgili olarak: ?Günümüzde arama motorları, kullanıcıların internette her türlü belgeyi ve sayfayı bulmasını sağlıyor. Ancak kullanıcıların fatura ödemesine, aradığı bir adresi bulmasına, restoranda rezervasyon yaptırmasına veya beğendiği bir videoyu izlemesine de arama motoru üzerinden olanak sunarken, zamandan tasarruf etmelerini sağlamak bugüne kadar bir arama motorunun yapabildiği bir şey değildi. ?Adalar? özellikle bu tür somut ihtiyaçların karşılanmasını önemli ölçüde kolaylaştıracak. Websitesi sahiplerini, web?de aramanın geleceğini birlikte şekillendirmeye davet ediyoruz? diyor.