HAVA-İŞ Başkanlar Kurulu, Türk Hava Yolları (THY) fiili grev uygulama tarihi ile ilgili yönetim kuruluna tam yetki verdi.

Hava-İş Başkanlar Kurulu’nun 29 Nisan tarihli bildirisinde, 14 bin THY işçisini kapsayan 24. Dönem toplu iş sözleşmesindeki uyuşmazlık ile ilgili olarak 29 Nisan 2013 tarihinde toplanıldığı hatırlatılarak, “Bilindiği gibi Hava-İş Sendikası uzlaşma zemininin kaybolmaması için bu dönem çok büyük bir çaba sarf etmiş ve sağduyu ile davranmıştır. Ancak 25 Mart 2013 tarihinde başlayan grev kararı alma ve grev kararını uygulaması aşamasında yasal süre olan 60. günün 36 günü geçmiştir.

Grev uygulama kararının 6 iş günü önceden işverene tebliğ edilmesi gerekliliği ile sendikamızın yasal ve diğer grev hazırlıklarının tamamlanabilmesi için 60. güne kadar beklenmesi fiili olarak mümkün değildir.

Grev kararı ilanımız 10 Nisan 2013 tarihinde işverene tebliğ edilmesine rağmen grev uygulama kararımız henüz ilan edilmemiştir.Tüm grev hazırlıklarımız tamamlanmış olup bu konuda Hava-İş Merkez Komitesine her türlü yetki verilmiştir” dendi.

Bildiride, THY yetkilileri ile halen uyuşmazlığın çözümünü masada sağlamak amaçlı görüşmelerin sürdüğü belirrtildi.

Başkanlar Kurulu ayrıca, uluslararası üst kuruluşlara olası bir grev ile ilgili her türlü bilgiyi ilettiğini, ITF ve ETF tarafından Hava-İş’in olası bir grevinde uluslararası havalimanlarında tam destek sağlanacağının teyit edildiğini açıkladı.