Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, Ülkemizde bulunan iş yeri ve işletme sahipleri tabela ve ilan panoları için kanun gereği ilan ve reklam vergi beyannamelerini her yılın ocak ayı sonuna kadar vermeleri gerekiyor.

İlan Reklam Beyannamelerinin 1-31 Ocak tarihleri arasında beyan edilmesi, ödemelerinin ise 1. taksiti nisan, 2. taksitini de ekim ayı sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Ancak Bağdat caddesindeki mağaza ile Balat’taki dükkan aynı oranda tabela vergisi ödememeli.

Türkiye’nin il, ilçe ve semtlerinde bulunan cadde ve sokakların konumu ikiye ayrılır. Kentlerin merkezi yerinde olanlarına ana cadde, caddeye bağlantılı olanlarına da arka sokaklar diye anılır. Konumlarından da anlaşılacağı gibi birine ana cadde diğerine yan cadde veya arka sokak denilir.

Nurettin Özgenç, Belediyelerin yatırım ve hizmet yapmak üzere bir çok kalem de vergi tahsilatı yaparak bulundukları il ve ilçe sınırları içinde yaşayan halkın sağlıklı bir hayat sürmesi adına elinden gelen çalışmaları kanunlar dairesinde yapan kurumlar olduğunu biliyoruz. Lakin Bağdat caddesinin aldığı hizmeti Balat’taki cadde alamadığı gibi cadde farkından dolayı aynı oranda para kazanamamaktadır. Bu nedenle Bağdat caddesi ile Balat’taki cadde, Nişantaşı Valikonağı caddesiyle Çağlayan Vatan caddesi esnafı aynı vergiye tabi olmamalıdır.

Türkiye ekonomisinin son yıllarda yakaladığı büyüme düzeyi ile esnaf ve sanatkarların kazançlarında eşdeğer bir büyüme yaşanmamıştır. Temel bir ilke olan ?az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması? ne yazık ki ülkemizde uygulanmamaktadır. Mağaza ve dükkanların bulunduğu iddialı caddeler ile normal caddelerde bulunan işletmeler aynı kategoride tutulmamalıdır. Vergideki adaletsiz dağılım, tabela vergisinde de kendisini göstermektedir. Dolayısıyla tabela vergisi sistemi adil değildir, iş potansiyelleri açık ara farklı olan caddeler aynı vergiye tabi tutulmamalıdır. Bu adaletsiz durum Türkiye?nin kronik bir sorunu olmamalıdır.

Türkiye’nin cadde cadde, sokak sokak, emlak vergisi arsa metrekare birim değerleri yayımlanıyor. Bu değerler baz alınarak belediyeler ev sahiplerinden emlak vergisi alıyor. Örneğin; Nişantaşı Valikonağı caddesinde bulunan bir daire ile aynı ilçe sınırları içerinde bulunan Kuştepe’de ki konut aynı oranda emlak vergisine tabi olmadığına göre aynı semtlerdeki işletmelerde eşit şekilde tabela vergisine tabi olmamalıdır.

Nurettin Özgenç, İstanbul?un iddialı caddelerinden olan Kadıköy Bağdat Caddesi, Beyoğlu İstiklal caddesi, Nişantaşı Abdi İpekçi ve Valikonağı caddeleri Bakırköy İstasyon ve İstanbul caddeleri, Şişli Halaskargazi caddesi ve Fatih Fevzipaşa caddesi ile Gaziosmanpaşa Cengiz Topel caddesi, Şişli Bomonti caddesi, Balat Mürselpaşa caddesi, Eyüp İslambey caddesi, Bağcılar Mahmutbey caddesi, Küçükçekmece Cennet caddesi ve Beşyüzevler Eski Edirne Asfaltı aynı değildir. Bu örnekle belediyelerimiz tabela vergisi hususunda yeni bir düzenleme yaparak bu haksızlığa son vermelidir.