Zorlu Holding, 2013’te gözünü madencilik ve petrokimya sektörüne dikti. SkyTürk televizyonunda yayınlanan CEO Club programına katılan Zorlu Holding’in ilk CEO’su Ömer Yündül, küresel kriz sürecinde Fortune’daki ilk 100 firmayı incelediğini, üst sıralara çıkan gruplar arasında dikkatini “petrokimya” ve madencilik sektörünün çektiğini söyledi. Üst sıralarda kalan şirket gruplarının hemen hepsinin petrokimya tesislerine sahip olduğunu belirten Yündül, bu tesislere ülkelerin de sahip olmasının önemli olduğunu kaydetti. Yündül$ TÜPRAŞ ve Petkim’in bu yüzden Türkiye için çok önemli kurumlar olduğunu hatırlattı.

Zorlu Center Temmuz’da açılacak

Bir yıl içinde enerji başta olmak üzere, daha önce yapımına başlanan pek çok yeni açılış yapacaklarını belirten Yündül, Zorlu Center’ın temmuz ayında hizmete gireceğini belirtti. 28 bin kişiyi istihdam ettiklerini; tekstil başta olmak üzere, gayrimenkul, enerji ve madencilik alanında faaliyet yürüttüklerini belirten Ömer Yündül, “2013 yılı Zorlu için büyüme yılı olacak” diye belirtti.

Madenciliğin değeri artıyor

Holding olarak mutlaka büyümek istedikleri alanların başında madenciliğin yer aldığını belirten Yündül, “Maden, öyle bir iş ki, küçükler için büyük, büyükler için küçük iş sınıfına girmiş. Bir malı konsentri mal olarak 1,5’a satabilirsiniz, yüzde 30 ya da yüzde 100 artırarak satabilirsiniz. Bunu ancak yüzde 100 fiyat artışıyla bizim gibi kurumlarla satabilirsiniz. Küçükler bu değeri kazandıramaz” diye konuştu.

Küresel rekabette ayakta kalabilmek için büyük şirketlerin ve ülkelerin mutlaka petrokimyaya ve madenciliğe yönelmesi gerektiğini belirten Yündül, “Petrokimya ve maden, dünya varoldukça önemini koruyacak” dedi.