Bitdefender, Android işletim sistemli mobil cihazlar için özel bir güvenlik yazılımı geliştirdi. Bitdefender Mobile Security yazılımı, başta telefonlar olmak üzere Android işletim sistemini kullanan tüm cihazları kötü amaçlı saldırılara karşı koruyor.

Bitdefender?ın Türkiye distribütörü DataStar, Bitdefender Mobile Security güvenlik yazılımını duyurdu. Bitdefender?ın Android işletim sistemli mobil cihazlar için geliştirdiği özel güvenlik yazılımı olan Bitdefender Mobile Security, başta cep telefonları olmak üzere Android kullanan tüm cihazlarda kullanılabiliyor.

Web üzerinden gelebilecek kötü amaçlı tehditler ve saldırılara karşı mobil cihazları yüksek oranda koruyan yazılım, bulut içinde tarama teknolojisi sağladığından cihazın pili üzerinde de yük oluşturmuyor. Web bağlantılarında bilgilendirme yaparak kullanıcıların bilinçli tercih yapmalarını sağlayan ürün, faturalandırılabilen hizmetler, kullanıcı verilerine erişim gibi konularda kullanıcıları uyarıyor. Böylece kullanıcıların gizliliği ve veri güvenliği önemli ölçüde sağlanıyor.

DataStar tarafından Tükiye?de satışa sunulan Bitdefender Mobile Security?nin  Premium versiyonunda bulunan Anti-Theft (hırsızlığa karşı) modülü, akıllı telefon sahiplerinin korkulu rüyası olan cihazın çalınma ya da kaybolması durumu için geliştirilmiş bir uygulama. Bu modül sayesinde, cihazın çalınması ya da kaybolması durumunda web üzerinden ya da SMS komutları ile cihaza uzaktan erişmek mümkün oluyor. Duruma ve kullanıcı tercihine göre uzaktan erişilen cihaz kilitlenebiliyor, bilgileri silmek ya da uyarı mesajı atmak gibi eylemler gerçekleştirilebiliyor.

Yine Premium versiyonda yer alan Web Security modülü ise, tarama yaparken kötü amaçlı yazılım, phishing ya da hileli içeriğe sahip sayfalar hakkında kullanıcıları uyarıyor.

Bitdefender Mobile Security, Android cihaza kurulur kurulmaz otomatik olarak tarama yapıyor. Yeni uygulamalar denendiğinde de her seferinde tarama yapılarak kullanıcı bilgilendiriliyor ve cihazın devamlı temiz ve güvenli kalması sağlanıyor. Ayrıca internete erişimde ya da hassas verilerin (adres defteri, fotoğraflar, vb) kullanımında yetki/izin gereksinimlerini takip ediyor. Böylece bu hassas bilgileri koruyor. Tüm bunları neredeyse pil ömrünü hiç kullanmadan, bulut üzerinden gerçekleştiren yazılım tüm Android kullanıcıları için öneriliyor.