Türk sermaye piyasalarının öncü ve lider kuruluşu İş Yatırım, Aracı Kuruluş Varantlarını yatırımcılarına sunmaya devam ediyor. İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. onu İMKB 30 Endeksi, sekizi hisse senedi ve ikisi Dolar kuru üzerine, toplam yirmi yeni aracı kuruluş varantı ihracı gerçekleştirecek.

29.06.2012 tarihinde sona erecek Hisse Senedi Varantlarının yerine aynı tarihte T. İş Bankası C Grubu (ISCTR), Garanti Bankası (GARAN), Akbank
(AKBNK) ve Yapı ve Kredi Bankası (YKBNK)  hisse senedi üzerine 28.09.12 vadeli varantları işlem görmeye başlayacak. Endeks varantlarının altısı 31.08.2012 vadeli, ikisi 31.10.212 vadeli, ikisi de 31.12.2012 vadeli olacak. Hisse senedi ve Endeks varantlarına ek olarak 31.10.2012 vadeli bir alım bir de satım olmak üzere iki Türk Lirası Amerikan Doları Döviz Kuru varantı ihraç edilecek.

Bir varantın ihraççısı kısa kodun 3?üncü harfi ile temsil edilmekte. İMKB kodunun üçüncü harfinin ?I? olması o varantın İş Yatırım tarafından çıkarıldığını belirtiyor. Piyasa yapıcılığı kuralları kapsamında İş Yatırım ihraççısı olduğu varantlarda sürekli alım ve satım kotasyonu vererek likiditeyi sağlamakla yükümlü. Varantlar İMKB Varant Pazarında işlem görüyor. Varantlar genelde spot piyasaya göre daha fazla kaldıraç ve düşük komisyon sağlıyor. Bunun yanında varantlar uzun vadeli yatırım ve riskten korunma işlemlerinde kullanılabiliyor. Varantlar İMKB Varant Pazarı Altında Piyasa Yapıcısı sistemi ile işlem görüyor. Yatırımcılar Varant Risk Bildirim formunu imzaladıktan sonra herhangi bir aracı kuruluştan işlem yapabilir. Yakın zamanda sermaye piyasamıza katılması beklenen opsiyonların menkul kıymetleştirilmiş hali olan varantlar hakkında detaylı bilgi www.isvarant.com internet adresinden elde edilebilir.