Türkiye genelindeki 60 İhracatçı birliği başkanını İstanbul?da bir araya getiren Türkiye İhracatçılar Meclisi 2023 ihracat hedefini ve gündemdeki son gelişmeleri masaya yatırdı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi şunları söyledi:

?İhracatçı birliklerinin 2023 stratejik eylem planlarını hazırladıktan sonra sayın bakanımız Zafer Çağlayan nezaretinde Ekonomi bakanlığına ve ekonomi bakanlığın bürokratlarına sunumunu yapmıştık. Planlar incelendikten sonra bize tekrar iade edildi.

Üzerinde gerekli çalışmaları yaparak revizyonlarını gerçekleştirdik ve bakanlığımıza yeniden sunduk. Bakanlık şimdi üzerinde çalışıyor. Biz de 60 ihracatçı birlik başkanımızı İstanbul?da bir araya getirerek bu konudaki son gelişmeleri  anlattık.

Bunun yanında 500 milyar dolarlık 2023 ihracat hedefimiz için ihracatçı birliklerimizin nasıl yapılanması gerektiğini, verimliliklerinin ne şekilde artması, performanslarının daha yukarıyla çıkabilmesi ve hedeflerine ulaşılabilmek için neler yapılması gerektiğini başkanlarımızla tartıştık. İhracatçı birliklerimizin problemlerini sıkıntılarını dinledik.

Bunun dışında bu toplantıların her üç ayda bir farklı şehirlerde yapılması için karar aldık. İlk toplantımızı Haziran ayında Antalya?da gerçekleştireceğiz

Son olarak özelikle çıkacak olan toplu iş ilişkileri kanunu ile ilgili son gelişmeleri birlik başkanlarımızla paylaştık. Başkanlarımızın görüşlerini aldık. Ayrıca daha önce çıkmış ama uygulanmaya başlanmamış Türk ticaret kanunu ve borçlar kanunu ile ilgili gelişmeleri anlatarak birlikte değerlendirdik.?