İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, 2010 yılı için yüzde 8.9 olarak gerçekleşen ve Avrupa?da rekor kıran büyümede özel sektörün çok büyük payı bulunduğunu söyledi. Yalçıntaş, ekonomideki rekor büyümeyi ülkedeki istikrarın sonucu olarak değerlendirdi.

Yalçıntaş, ?Devletin ve özel sektörün harcamalarına baktığımızda, büyümenin ana motorunun özel sektör yatırımları ve iç tüketim olduğunu görüyoruz? dedi.

Yalçıntaş, 2010 yılında imalat sanayinin yüzde 13.6, toptan ve perakende ticaretin yüzde 13.3, inşaatın yüzde 17.1, ulaştırma ve haberleşme sektörünün ise yüzde 10.5 büyüdüğüne dikkat çekti. Başkan Yalçıntaş, ?Gayri Safi Yurtiçi Hasıla?nın sabit fiyatlarla yaklaşık yüzde 57?sini oluşturan bu dört sektörün performansı, ekonomideki genel toparlanma ve büyüme azminin açık bir göstergesidir. Genel seçim sürecine girdiğimiz bu dönemde, hükümetin ve ekonomi yönetiminin makro istikrardaki hassasiyeti ile özel sektörümüzün bu dinamizmi ilerisi için bize umut vermektedir? dedi.

Yalçıntaş, 2010?un son çeyreğinde özel sektör sabit sermaye oluşumunun yüzde 49.5 yükseldiğine işaret etti. Yalçıntaş, ?Bu performans göz önüne alındığında, geleceğe yönelik yatırımların hızlandığını görüyoruz. 2011 yılının ilk çeyreğinde de yüksek bir büyüme rakamının sürpriz olmayacağı söylenebilir? diye konuştu.

İTO Başkanı Yalçıntaş, ithalatın ihracattan daha hızlı artması neticesinde dış ticaretin büyümeye negatif katkıda bulunduğunu belirtti. Yalçıntaş, ?Sanayimizdeki yapısal değişimleri gerçekleştirdiğimizde dış ticaretin de büyümeye pozitif katkıda bulunacağı günleri orta vadede göreceğiz? dedi.

Türkiye?nin yakaladığı rekor büyüme ile dünyanın dikkatini bir kez daha çekmeyi başardığına işaret eden Başkan Yalçıntaş, ekonomi yönetimine teşekkür etti. Yalçıntaş, ?İnanıyorum ki, bu istikrar ortamı sürdükçe, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefimize ulaşacağız? dedi.