Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB), vatandaşları internet sitesi aracılığıyla yapılan dolandırıcılık konusunda uyardılar.

Son günlerde internet siteleri aracılığı ile kişilere kredi kartı aidatını geri ödeme vaadi ve borç sorgulama gerekçesiyle kredi kartı ve kişisel bilgilerin istendiğine dikkat çekildi. Uyarıda ayrıca spam türü e-postalar aracılıgı ile bağlantı adreslerinin yayıldığı belirtildi.
Ayrıca kurumun internet sitesinin http://www.bankalarbirligi.com sayfası üzerinden taklit edilerek, kisilerin kredi kartları ve kisisel bilgilerinin istenildiği vurgulandı.

BDDK’dan yapılan açıklamada, “Kurumumuzun internet adresi ?www.bddk.org.tr? olup, Kurumumuz herhangi bir sekilde internet üzerinden veya telefonla kisisel bilgi veya kredi kartı bilgisi talep etmemektedir. Konuyla ilgili olarak gerekli yasal girisimlerde bulunulması hususu saklı kalmak kaydıyla vatandaslarımızın muhtemel mağduriyetlerinin önlenmesi bakımından dolandırıcılığa dönük kart ve kisisel bilgi taleplerine itibar etmemesi gerekmektedir” denildi.

Önemli uyarı

Dolandırıcılık amaçlı sahte internet sitesi açılan TBB’nin kamuoyuna yaptığı açıklaması ise şöyle:

“Son günlerde banka müşterilerine, Türkiye Bankalar Birliği?nin adı kullanılarak ?Yıllık Kredi Kartı Kullanım Bedellerinin İadesi? konulu sahte e-posta mesajları gönderildiği tespit edilmiştir.

Söz konusu e-posta mesajlarında, banka müşterileri (www.bankalarbirligi.com) isimli sahte internet sitesine yönlendirilerek kredi kartı bilgileri ile diğer kimlik bilgilerini girmeleri talep edilmektedir.

Türkiye Bankalar Birliği?nin söz konusu sahte e-posta mesajı ve sahte internet sitesi ile bir ilgisi bulunmamakta olup, söz konusu sahte site, kart hamillerinin kişisel bilgilerini ele geçirme amacını taşımaktadır.

Banka müşterilerinin, bankacılık işlemlerini sadece bankalarının şube, çağrı merkezi, internet sitesi gibi bankalarına ait birimlerden yapabilecekleri hususunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Sahte e-posta mesajı içerisindeki linklere tıklanmaması, bu linklere tıklanarak erişilen sitelere kredi kartı numarası, şifre, kimlik numarası gibi kişisel bilgilerin girilmemesi müşterilerin kişisel güvenliği açısından son derece önemlidir.”


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın