Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED), bu yıl aynı tarihe denk gelecek olan üniversite sınavı nedeniyle yaz saati uygulamasına dünya genelinden bir gün sonra geçilecek olmasının doğurabileceği sonuçların şimdiden dikkate alınması gerektiğini bildiriyor.

Daha önce 27 Martta ileri alınması planlanan saatlerin, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınavının aynı gün yapılacak olması nedeniyle, Bakanlar Kurulu kararıyla 28 Mart 2011 Pazartesi günü saat 03.00?ten itibaren bir saat ileri alınmasına karar verildi. TÜTED daha önce her yıl Mart ayının son Cumartesi Günü gece yarısından sonra  geçilen ?Yaz Saati? uygulamasındaki farklılığın bu yıl elektronik ve dijital sistemlerde sorunlara yol açabileceğini vurguluyor. Daha önce her yıl otomatik olarak yapılan bu geçişin manuel olarak yapılma gereğinin, organizasyonlar açısından oldukça külfetli olabileceği ve uluslararası platformlarla aramızda ortaya çıkacak takvim farklılığının çeşitli karışıklara neden olabileceği belirtiliyor.

TÜTED bu konuda, özellikle tedbir alması gereken kurumlar arasında saat ayarlarını otomatik bir şekilde yapan telekom şirketlerini, uluslararası işlemlerde bulunan bankaları, taşımacılık ve havayolu şirketlerini, saat ücreti hesaplaması yapan üretim tesislerini ve kişisel ajandalarında aksaklık yaşamak istemeyen bireyleri gösteriyor.

Ülkemizin bulunduğu coğrafi saat diliminde yer alan tüm ülkelerde gün ışığından daha fazla yararlanmak adına yapılan ?Yaz Saati? uygulaması ile, tüm bu ülkelerde kullanılan elektronik sistemler otomatik olarak güncelleniyor. Her yıl mart ayının son cumartesi gününü pazar gününe bağlayan gece, cihaz saatlerinde yer alan bir ayar sayesinde geçiş otomatik olarak gerçekleştiriliyor. TÜTED, telefon, bilgisayar ve benzeri bütün ayarlanabilir elektronik cihazlar ve havacılık, bankacılık ve iletişim gibi teknolojik altyapının yoğun kullanıldığı sektörlerde kullanılmakta olan sistemlerde oluşacak bu farklılığın ciddi sorunlara yol açabileceği konusunda uyarıyor. Tüm bu işlemlerde ortaya çıkacak olan risklerin bertaraf edilmesi açısından TÜTED uygulamanın durdurulması konusunda çağrıda bulundu.

30 Ekim 2011 tarihinde de 04.00?ten itibaren geçilmesi planlanan ?Kış Saati? uygulamasının ise yine uluslararası platformla eşzamanlı olarak yapılması planlanıyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın