Yeni yıla yükselerek giren TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE), Şubat 2011’de 2,9 değerini aldı. TEPE bir önceki aya göre 2,1 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 13,3 puan arttı.

TEPE’de Şubat 2011’de önümüzdeki 3 aya ilişkin beklentiler, geçen aya göre 18,1 puan arttı. TEPE anketi katılımcılarının yüzde 49,6’sı önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 19,4 düzeyinde kaldı. Beklentilerde Şubat 2010’a göre ise 34,7 puanlık bir artış görülüyor.

Anket katılımcıları arasında işlerinin geçen yılın aynı dönemine göre arttığını belirtenlerle azaldığını belirtenler arasındaki fark, Şubat 2010’a göre 31,8 puanlık bir artış gösterirken, Ocak 2011’a göre 4 puan düştü.

AB-27 Perakende Endeksi, Şubat 2011’de -1,6 değerini aldı. AB-27’de geçen aya göre 1 puanlık bir düşüş, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre de 3,1 puanlık bir artış yaşanmış oldu. AB-27 Perakende Endeksi, Ocak 2011’de olduğu gibi Şubat 2011’de de TEPE’nin altında değer aldı.

Alt-sektörler itibariyle bakıldığında ise, Şubat 2011’de birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar ve motorlu taşıtlar sektörü ile “diğer” sektörünün iyi bir performans sergiledikleri görülüyor. BYS mobilya ve aydınlatma, tekstil-hazır giyim ve yiyecek, içecek ve tütün ürünleri sektörleri ortalamaya göre kötü bir performans sergiledi. Elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektöründe ise geçen yıla göre düşüş yaşandı.

TEPE anketinin soru bazında detaylı sonuçlarına bakıldığında, neredeyse tüm göstergelerde bir önceki yılın aynı dönemine göre ciddi toparlanmalar görülüyor. Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış ve tedarikçilerden sipariş beklentilerinde, bir önceki aya göre de ciddi toparlanma oldu. Satışlardaki, tedarikçilerden siparişlerdeki ve istihdamdaki önümüzdeki döneme ilişkin beklentiler perakendecilerin önümüzdeki dönemden umutlu olduklarını gösteriyor.