Son yıllarda iş dünyasının en fazla tartıştığı konu hangisidir diye sorarsanız, hemen herkes ?pazarlama? diye cevap verecektir. Ürünlerin, hizmetlerin birbirinden farksız hale geldiği, kâr oranlarını alabildiğine düştüğü bir çağda nasıl olup da fark yaratan bir ürün ortaya koyacaksınız, bundan kâr edeceksiniz ve üstüne üstlük bunu bir defa değil sürekli olarak yapacaksınız…
Uzun yıllar pazarlama alanında danışman olarak çalışan ve aynı zamanda yazılarıyla bu alandaki fikir üretimine katkı sunan iki ismin; Güventürk Görgülü ve Nesteren Şencan Görgülü’nün kaleme aldığı Pazarlama 3.0 adlı kitap, işte bu soruların yanıtını arıyor.  Son on yılda pazarlama dünyasında tartışılan temel konuları ve teknolojinin getirdiği değişim dinamiklerini ele alan Pazarlama 3.0, yeni çağın pazarlama anlayışının şirketlerde nasıl ele alınması, anlaşılması ve uygulanması gerektiğini ortaya koyuyor.

Önümüzdeki 20 yıla damgasını vuracak yeni pazarlama anlayışının şifrelerini çözen Pazarlama 3.0, iş dünyasının geldiği bu yeni aşamada başarılı olmak için sahip olunması gereken, en temel bakış açısını ve işin ?olmazsa olmaz? kurallarını da okuyucuya aktarıyor.
Giriş bölümünde Pazarlama 3.0 aşamasının ne anlama geldiğini ve bu anlayışın temellerini ortaya koyan kitap, üç bölümden oluşuyor. İlk bölüm gerilla pazarlamadan nöromarketinge, Mor İnek?ten Mavi Okyanus?a son on yılda pazarlama alanında dikkat çeken stratejik yaklaşımların bir derlemesi niteliğinde. İkinci bölümde ise strateji belirleme, müşteri ilişkileri ve yenilikçilik gibi başlıklar altında şirketlere yönelik uygulamalar ele alınıyor. Kitabın üçüncü bölümünde teknolojik değişimin pazarlama olgusunu nasıl değiştirdiği üzerinde durulduktan sonra, sonuç bölümünde yeni çağın pazarlama anlayışı üzerine bir stratejik çerçeve çiziliyor.
Pazarlama 3.0 yalnızca pazarlama profesyonellerinin değil, yöneticilerin ve patronların, özellikle de KOBİ patronlarının okuması gereken bir kitap. Günümüzde pazarlama dünyasını şekillendiren önemli fikirlerin yanında, çok sayıda şirkette gözlemlenmiş bire bir uygulamalardan çıkan sonuçları da okuyucuyla paylaşarak, yöneticiler için yeni bir yol açıyor.
Dünya Gazetesi’nde Pazarlama 3.0 adlı köşesindeki yazılarıyla da tanınan İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi Güventürk Görgülü ile pazarlama konusunda danışmanlık, mentorlük ve özel eğitim çalışmaları yapan Nesteren Şencan Görgülü’nün birlikte kaleme aldığı Pazarlama 3.0 kitabı, olağanüstü akıcı üslubu ve renkli anlatımıyla, pazarlama konusunda kara kara düşünenler, pazarlamayı karmaşık ve sıkıcı bulanlar, hatta ?pazarlama benim işim değil? diyenler için bile bir başucu kitabı olmaya aday.