Türkiye Bankalar Birliği, “banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelik uygulanması hakkında” duyuru yaptı. Banka kartı ve internet işlemlerinde “3D güvenlik doğrulama” uygulamasını üye işyerlerine öneren Türkiye Bankalar Birliği’nin açıklaması şöyle:

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Resmi Gazete?nin 10 Mart 2007 tarih ve 26458 sayılı nüshasında yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik’in (Yönetmelik) “Teknik altyapıya ilişkin hususlar” başlıklı 27A maddesinin üçüncü ve yedinci fıkrası 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Yönetmeliğin 27A maddesi 7.nci fıkrasına göre; üye işyeri anlaşması yapan bankalar ve üye işyerleri, harcama ve alacak belgesi düzenleme imkanı olmayan, kart hamili tarafından başlatılan ve internet kullanılarak gerçekleştirilen işlemler için, diğer önlemlerle birlikte 3D Güvenlik (Secure) kart hamili doğrulama teknolojisini içerecek şekilde kart kullanım alt yapısı tesis etmek zorundadır. Bu kapsamda gerçekleştirilecek işlemlerde söz konusu altyapının kullanımının zorunlu tutulması, üye işyeri anlaşması yapan bankaların ve üye işyerlerinin tercihlerine bağlı olup, zorunlu tutulmadığı durumlarda kullanım kart hamilinin tercihine bağlıdır.

Yukarıda belirtilen düzenlemeler kapsamında internet üzerinden kredi kartı ve banka kartıyla yapılan alışverişin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş olan 3D Güvenlik doğrulama imkanı 1 Ocak 2011 itibarıyla kullanıma hazır hale getirilmiştir. İnternet üzerinden mal ve hizmet satın alan banka müşterilerine, işlemlerini güvenli bir şekilde yapmaları amacı ile 3D Güvenlik doğrulama imkanlarını kullanmaları tavsiye edilmektedir.”