Türkiye yatırımcıların gözde pazarı

Yatırımcıların Türkiye’ye güveni arttı. Deloitte Türkiye’nin yayımladığı “Girişim Sermayesi Güven Araştırması 2010 İkinci Yarı Yıl: 2007’ye Dönüş” başlıklı rapor yatırımcıların ekonominin performansı ile ilgili değerlendirmelerini ve yılın geri kalanından beklentilerini araştırdı. Çalışma yatırımcıların Türkiye’ye olan güveninin kriz öncesine, araştırmanın ilk yapıldığı 2007 yılındaki düzeyine geri döndüğünü ortaya koydu. Araştırmaya katılanların yüzde 59’unun yılın ikinci yarısına ilişkin beklentileri olumlu. Katılımcıların yüzde 82’si de ikinci altı ayda alım yapma beklentisi içinde bulunuyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Sorumlu Ortağı Anthony J. Wilson şunları söyledi:

“Girişim sermayesi sektöründeki yatırımcıların çoğu Türkiye’nin ekonomik durumuna ve kendi şirketlerine güveniyor. Bu yılın ikinci yarısına ilişkin son derece olumlu beklentileri var. Bu ortam Türkiye’ye yatırım ve sermaye girişini hızlandırıyor. Yatırımlar açısından 2010 yılının iyi bir performansla kapanması bekleniyor. Bu araştırmanın, önümüzdeki döneme ilişkin stratejilerini belirlemede tüm şirketlerimize yararlı olacağını düşünüyoruz.”

Türkiye, Avrupa ülkelerinden daha iyi durumda

Batı Avrupa’da zayıflayan bankacılık sektörü nedeniyle, iyileşme sürecini doğrudan etkileyen borç yükü ile ilgili endişeler devam ediyor. Türkiye’de ise durum çok daha iyi. Bankaların durumunun sağlam olması girişim sermayesinin Türkiye’ye bakışını olumlu yönde etkiliyor.

Bu doğrultuda yatırımcılar 2010’un ikinci yarısının iyi bir ekonomik performansla kapanmasını beklerken, yatırım yaptıkları şirketlerin performanslarının da yükseleceğini düşünüyorlar. Bu iyimser hava nedeniyle şirketlerin kârlılığında yaşanan hızlı iyileşme kuruluşların değerini de yükseliyor.

Borç finansmanı rahatlıyor

Katılımcıların yaklaşık yüzde 70’i 2010 sonuna kadar borç finansman imkânlarında iyileşme görülmesini bekliyor. Ancak yeni kaynak bulma ve finansman sağlama konusunda yatırımcılar daha temkinli görünüyor. Sadece yüzde 35’lik bir bölüm 2010 sonuna kadar yeni kaynak bulmanın daha kolaylaşacağına inanıyor.

Yatırımcılar en çok tüketici ürünlerine ilgi gösteriyor

Araştırmaya katılanların yüzde 76’sı yılın ikinci yarısında iş hacminin artacağını düşünüyor. yüzde 82’lik kısım ise 2010’un ikinci yarısında net alıcı konumunda olacaklarını belirtiyor. Çalışmada bu yıl ilk kez yer alan bir soru ile önümüzdeki 12 ayda girişim sermayesi açısından hangi sektörün daha fazla fırsat sunmasının beklendiği de araştırıldı. Yatırımcıların yüzde 35’i bu sektörün tüketici ürünleri, yüzde 29’u sağlık, yüzde 18’i enerji ve kaynaklar, yine yüzde 18’i ise finansal hizmetlerin olacağını düşünüyor.

Bir cevap yazın