Sağlık Bakanlığı’nın çıkardığı yönetmeliğe karşı çıkan Tüm Aktar, Baharatçı, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiricileri Derneği (TABDER) İzmir’de sektörü bir araya getirdi. TABDER Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Ercan, kendilerinin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın denetiminde kalmak istediklerini belirterek, “Sağlık Bakanlığı yönetmeliği değiştirmezse bütün sektör olarak sıhhiyede yürüyüş yapacağız. Biz Tarım Bakanlığı çatısı altından ayrılmak istemiyoruz” diye konuştu.

İzmir’de bir araya gelen aktarlar, Sağlık Bakanlığı’nın zayıflama ve bitkisel destek ürünlerini satma yetkisini eczanelere veren düzenlemesinin hatalı olduğunu belirterek, 600 yıllık meslek olan aktarlığın, Türkiye’de yok sayılamayacağını söyledi.

İzmir’de Swiss Otel Grand Efes’te bir araya gelen aktarlar, sektör sorunlarını tartıştı. Dernek Başkanı Ayhan Ercan, yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanlığı’nın Ekim ayında geleneksel bitkisel ürünlerin eczanelerde satışını öngören bir düzenleme yaptığını belirterek, yönetmeliğe karşı eylem planını belirlemek için aktar ve baharatçıların bir araya geldiğini ve sektör olarak bir yol haritası hazırladıklarını söyledi.

Bütün dünyada kabul gören aktarlığın, 600 yıllık mazisi olan ülkemizde yeterince kabul görmediğini dile getiren TABDER Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Ercan, “Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeden sonra hangi eczacının pul biber, hangisinin ıhlamur satacağını çok merak ediyorum. Sağlık Bakanlığı taraflı davranıyor. Biz Tarım Bakanlığının denetiminde kalmak istiyoruz” dedi.

Düzenlemeye karşı iptal davası açılacak

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme ile hekimlik diploması olanlara, diş doktoru, göz doktoruna bitkisel ilaç yapma ruhsatı verildiğini, ancak aynı ruhsatın biyologlara, ziraat mühendislerine verilmediğini Sağlık Bakanlığı’nın, Tarım Bakanlığı’nı adeta by pas ettiğini iddia eden Ercan şöyle konuştu:

“Ülkemizde 19 tane Tıbbi Aromatik Bitki Teknikeri yetiştiren fakülte var ama hiçbirinin yetkisi yok. Biz kanuni haklarımızı aramak için eylem planı başlatacağız. Derneğimize üye olmayanları da bize katılmaya davet ediyoruz. Bu düzenlemeye karşı iptal davası açacağız. Bu şartlar altında hiçbir firmanın üretim yapacağına inanmıyorum. Bu düzenleme, sanki yurt dışındaki ithalatçılara göre yapılmış, biz böyle bir izlenime sahibiz. Ama biz haklarımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Gerekirse Ankara Sıhhiye de bütün sektör olarak yürüyüş yapıp Sağlık Bakanlığı’na sesimizi duyurmaya çalışacağız.”

Bu karala birlikte Aktarlarında mağdur olacağını kaydeden TABDER Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Ercan, “Türkiye’de 6 bini aşkın aktar bu alanda faaliyet gösteriyor. Bu karar sektörü çok olumsuz etkiler” diye konuştu.

Her aktarın bilinçli olmadığını, fakat eğitilebileceğini dile getiren Ercan, bir mesleği bitirmek başka şey, disipline etmek başka şeydir. Biz vatandaştan sağlık kuruluşlarına üye olmayan aktarlardan alışveriş yapmamasını istiyoruz. Bir Aktar’a, ‘boğazım ağrıyor’ dediğinizde size ıhlamur veriyorsa bu suç sayılıyor. Sağlık sektöründe olan bir grup olarak aktarlara devamlı seminerler veriyoruz” şeklinde konuştu.

İzmir ve Ege’de TABDER’e büyük ilgi var

TABDER olarak bütün Türkiye’de tabana yayılarak sektörün en güçlü sivil toplum örgütü olma yolunda ilerlediklerini belirten Ercan, hızla bütün Türkiye’de örgütleniyoruz. İzmir’de ve Ege’de de bize olan ilgiden dolayı son derece memnunuz. Özellikle sağlık bakanlığının tutumundan sonra sektörün birlik ruhu da da arttı. Başta Ege bölgesinde ki sektör temsilcileri olmak üzere, tüm yurt sathındaki aktarları TABDER Derneği çatısı altında bir araya getirmek istiyoruz” diye konuştu.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın