Ekin Grubu?nun yaptığı araştırmaya göre turizm sektörü dokuz aylık sürede, Hazine?den 31 bin yeni yatak için 2,7 milyar TL’lik yatırım teşvik belgesi aldı. Geçen yıla göre bir buçuk kat daha fazla yeni proje için teşvik alınırken bu yatırımlarla 10 binden fazla insana iş olanağı sağlanacak. Yatırım teşviklerinde ilk üç sırayı Muğla, İstanbul ve Antalya alırken Adana, İzmir, Balıkesir, Çanakkale ve Mardin de onları izliyor. Yatırım türlerinde ise 3 ve 4 yıldızlı oteller ilk sıraları paylaştı.

Ekin Grubu Araştırma Birimi?nin Hazine Müsteşarlığı verileri üzerinden yaptığı araştırmaya göre, teşvik belgesine bağlanan projeler gerçekleştiğinde 10 bin kişiye istihdam olanağı sağlanacak.

9 aylık sürede toplam 228 proje için 3,5 milyar liralık teşvik belgesi alan sektör, bunlardan 149 adedi ile komple yeni yatırımlar yapacak. Yeni tesis yatırımlarında ilk sırayı yüzde 31 pay ile 3 yıldızlı tesisler alırken onu yüzde 22 ile 4 yıldızlı oteller izliyor. Öte yandan teşviklerin yüzde 8?i de 5 yıldızlı yeni tesisler için alındı. Butik tesisler için alınan teşviklerde ise azalma oldu.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın