200 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne sahip Türkiye gıda ve içecek sanayisini buluşturan FOODist 4. İstanbul Gıda ve İçecek Ürünleri Fuarı, 9-12 Aralık tarihleri arasında TÜYAP?ta gerçekleştiriliyor. Küresel ticaretin çekim merkezi haline gelen Avrasya ve Doğu Akdeniz coğrafyasındaki gıda ve içecek sektörüne yön verme hedefiyle yola çıkan FOODist 2010, uluslararası boyutta alıcı ve satıcılarını bir araya getiren önemli bir pazarlama platformu oluşturuyor.

Gıda ve içecek sektörünün lider şirketlerinin üretim kapasitelerini, gelişmiş teknoloji kullanımlarını yerli ve yabancı ziyaretçilerine fuar market konseptiyle sunma fırsatı veren FOODist 2010, sektörün 2010 ihracat hedefi ulaşmasında da stratejik önem taşıyor.

TÜYAP İcra Kurulu Üyesi Oya Akgün, 2009 yılı ihracatı 5,9 milyar dolar olan gıda ve içecek ürünleri sanayisini buluşturan FOODist 2010’un, 2011 yılında hedeflenen ihracat artışına büyük katkısı olacağını belirtti. 2010 yılında ihracatta yüzde 10 büyüme hedefleyen gıda ve içecek sektörünün ihracat odaklı bir üretim yaklaşım sergilediğine dikkat çeken Oya Akgün, FOODist 2010?un katılımcı firmaların ürün ve hizmetlerini etkin bir iletişim ortamında nitelikli alıcı kitleleri ile buluşturabilecekleri en uygun platform olduğunu söyledi.

Ülke nüfusunun hızlı artışına, yaşam ve tüketim alışkanlıklarındaki değişimlere, gıda güvenliği ve ambalajlı ürünlerin önem kazanmasına bağlı olarak hızla büyüyen gıda ve içecek sektörünün, yeni ürün ve ürün gruplarını market konseptiyle sunan FOODist 2010, Türkiye?nin üretim gücünün uluslararası arenada tanıtımı adına da büyük önem taşıyor.