Enuygun.com yurtdışına çıkan Türklerin cinsiyet, yaş ve seyahat nedenlerini analiz etti. Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu?nun hazırladığı analizine göre Türk kadınları yurtdışına çıkmakta çekingen davranıyor. Çünkü yurtdışına çıkan dört Türk?ten üçü erkek ve erkekler genellikle yalnız, kadınlar ise beraberinde bir kişi ile yurtdışına gidiyor.

Kadınlar yakınlarını ziyaret ediyor.

Yurtdışına giden beş erkekten ikisi iş için, dört kadından üçü ise gezmek için seyahat ediyor. Enuygun.com?un TUIK verilerine dayanan analizine göre, yurtdışına çıkan erkeklerin yüzde 40?ı iş, yüzde 38?i ise gezmek için seyahat ediyor. Yurtdışına çıkan kadınların yüzde 76?sı da ya yakınlarını ziyaret ediyor ya da geziye katılıyor. Kadınlar içinde sadece yüzde 13?lük bir grup iş nedeniyle seyahat ederken, yüzde 4?ü eğitim, yüzde 4?ü de dini sebeplerle yurtdışına gidiyor.

45 yaş üstü çoğunlukla geziyor

Enuygun.com analizine göre yurtdışına çıkan Türklerin yarısından fazlası 25-44 yaş aralığındaki kişilerden oluşturuyor. Yüzde 56 ile 25-44 yaş aralığındaki yurt dışına seyahate eden Türkleri yüzde 30 ile 45-64 yaş grubu, yüzde 9 ile 15-24 yaş gurubu takip ediyor. 65 yaşının üzerinde bulunan grup ise yüzde 5 civarında. Bunla birlikte 45-64 yaş arasında yurtdışına çıkan Türklerin yüzde 61?i yakınlarını ziyaret ya da gezmek amacıyla seyahat ederken yüzde 27?si iş için gidiyor. 65 yaş üstü seyahat eden Türklerin yüzde 81?i ise ya yakınlarını ziyaret ediyor ya da geziye katılıyor.

Sağlık nedeniyle yurtdışına çıkan Türklerin yüzde 56?sı 45-64 yaş aralığında, yüzde 29?u ise 65 yaş üstünde.  Eğitim amaçlı yurtdışına giden vatandaşlarımızın ise yüzde 56?sı 15-24 yaş, yüzde 42?si ise 25-44 yaş arasında.

Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu, Türklerin uçuş tercihleri hakkında şu bilgileri verdi: ?Uçak biletini www.enuygun.com üzerinden satın alarak yurtdışına seyahat eden erkek kullanıcılarımızın öncelikli tercihini fiyat, kadınların öncelikli tercihini ise uçuş zamanı oluşturuyor. Erkekler sabah erken ya da gece geç saatlerdeki uygun fiyatlı biletleri kadınlardan daha çok tercih ediyor. Kadınlar ise mesai saatleri içindeki biletleri biraz daha yüksek fiyat vererek almaya razı oluyor.?


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın