Türk kimya sektörünü bir araya getiren ve dünya ile buluşmasını sağlayan, Ortadoğu?nun ve Doğu Avrupa?nın en büyük kimya fuarı Turkchem 2010 Chem Show Eurasia, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan?ın katılımıyla, ziyaretçilere kapılarını açtı.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen fuarın açılışında bir konuşma yapan ve kimya sektörünün önemine dikkat çeken İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, ?2023 İhracat Stratejisi çerçevesinde, kimya sektör ihracatının yol haritasını belirlemeye çalıştık. 2023 yılında 500 milyar dolar olarak hedeflenen Türkiye ihracatında yüzde 10 payla 50 milyar dolar sektörel ihracatı, hedef olarak belirledik. Küresel ekonomik krizin ardından hızlı bir toparlanma sürecini yaşayan sektörümüzün ihracatındaki artış trendinin, önümüzdeki dönem içerisinde de devam edeceğini ümit ediyoruz? dedi.

Tüm olumlu göstergelere rağmen sektörün sorunları da olduğuna dikkat çeken Murat Akyüz, ?Kimya sektörü, kendisinden hariç birçok sektörün hammadde, ara mamul ve mamul ihtiyacını karşılamaktadır. Sektörümüz son yıllarda istikrarlı yapının da verdiği güven ve destekle ciddi bir gelişim sürecine girmiştir. Bu çerçevede ?Kimya Sanayi Strateji Belgesi? çalışmalarını tamamladık. Sektörün temsilcileri tarafından belirlenen ana alanlar doğrultusunda tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerini derleyerek, müdahale alanlarını belirledik? dedi.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın