Türkiye’nin 1 milyon 350 bin ton olan beyaz et üretiminin 350 bin tonu Bolu’dan sağlanıyor. Sağlıklı beslenmenin temel taşı olan beyaz etin adeta başkenti haline gelen Bolu kentinin ve sektörün tanıtımı adına organize edilen ?4?üncü Bolu Beyaz Et Festivali? başladı. Festivalin açılış toplantısında konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, beyaz et, mutfak sanatları ve aşçılık konusunda nam salan Bolu?nun tüm Türkiye?de daha iyi tanınması için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.  Özellikle turizm ve organik tarım konularında da lider konuma gelmek istediklerini açıklayan Yılmaz, gün geçtikçe önemi artan organik tarım konusunda, sektörün bileşenleri ile birlikte dev bir projeyi hayata geçirmeyi planladıklarını açıkladı.

Tavuk gübresi toprağa bereket katacak

Başkan Yılmaz, Bolu ilinde yapılan beyaz et üretiminin kalite ve sağlık standartları olarak AB değerlerinin bile üstünde olduğunu gerek yurtiçinde, gerekse de yurtdışında yaptıkları çalışmalarla belgelediklerini açıkladı. ?Her nimetin bir külfeti var. Tavuk gübrelerinin kokusu nedeniyle verdiği sıkıntıyı biliyoruz? diye konuşan Yılmaz hayata geçirecekleri proje ile bu sıkıntıdan kurtulacaklarını ifade etti. Yılmaz, tarım alanlarının azot ve fosfor eksiği bulunduğunu, tavuk gübresinde ise bu maddelerin yoğun olarak yer aldığını hatırlatarak, ?Hollandalı bir şirket ile görüşüyoruz. Gübreleri 24 saat içinde dönüştürerek organik hale getirecek ve dolayısıyla tarım alanlarımızın verimini artmasına katkısı olacak bir tesis kurmak için anlaşmak üzereyiz? dedi. Yaklaşık 5 milyon Euro?ya mal olacak  tesisi, sektör bileşenleri ve  Hollandalı firma ile ortak kurmak adına son çalışmaları yaptıklarını belirten Yılmaz, ?Yılda yaklaşık 150 bin ton organik gübre üretmeyi planlıyoruz. Bu gübreler kentimizin yanı sıra, Güneyde seralarda da kullanılabilir.  Projemizle, hem tarımda verimliliğin artmasını hem de kentimizin tavuk gübrelerinin verdiği rahatsızlıktan kurtulmasını sağlayacağız? diye konuştu.

Bolu beyaz ette günde 1 milyon adet kesim yapıyor

Festival sponsorlarından Bolca Hindi sahibi Şerafettin Eryaman ise konuşmasında, Bolu?da yılda 350 bin ton tavuk, 35 bin ton da hindi üretimi yapıldığını söyledi. Bu rakamların tüm Türkiye üretim rakamlarının neredeyse üçte birine denk geldiğini belirten Eryaman, ?Kentimizde günde 1 milyon adet kesim yapılmaktadır? dedi. Eryaman,  kentteki beyaz et üretiminin tarım alanlarında kimyasal gübreden organik gübreye geçişi artırdığına da dikkat çekti.

İhracatta beklenti 135 bin ton

Sponsor firmalardan Beypiliç Genel Müdür Yardımcısı Teoman İnal da, sektörün 2010 yılı ilk 10 ayında yaklaşık 100 bin ton ihracat ile 150 milyon dolarlık gelir elde ettiğini söyledi. İnal, ?Yıl  sonunda toplam 135 bin tonluk ihracatı hedefliyoruz? dedi.

3 gün sürecek festival kapsamında kentte farklı ülkelerden folklor gösterileri, yöresel ürünler satılan köy pazarları, yarışmalar, tarihi ve turistik yerlere geziler ve konserler düzenlenecek.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın