Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com?un site trafiği ve BTK verilerine dayanarak gerçekleştirdiği analiz, 2010 yılı Nisan-Haziran ayları arasında mobil iletişim sektöründeki toplam abone sayısında değişiklik olmadığını ortaya koyuyor. Buna karşın ilgili dönemde abonelerin faturalı hatlara yöneldiği dikkati çekiyor. Analizde, bu veriyi destekleyecek şekilde www.enuygun.com üzerindeki ?tarife karşılaştırma aracı?nı kullanan her üç ön ödemeli bireysel hat kullanıcısından birinin, şu anki tarifeleri ile kendi operatörlerinin faturalı hat tarifeleri arasındaki farkı araştırdığı belirtiliyor.

Enuygun.com tarafından sunulan analizde BTK verilerine göre 2010 yılı ilk çeyreğinde toplam abone sayısında 1,3 milyon azalış görülürken, yılın ikinci çeyreğinde abone sayısında değişiklik olmadığı belirtiliyor. Aynı dönemde faturalı mobil abone sayısındaki artış ise dikkat çekiyor. 2009 sonu itibariyle toplam mobil abonelerin yüzde 25,3?ü faturalı hat sahibi iken 2010 ilk çeyrekte bu oran yüzde 26,2?ye, 2010 ikinci çeyrek itibariyle ise yüzde 28?e ulaşmış bulunuyor. Bu veriler, 17,2 milyon kişinin faturalı mobil abone olduğunu gösteriyor.

2010 Mart ayı itibariyle 45,3 milyon olan ön ödemeli (eski adıyla kontörlü) hat abone sayısının ise ikinci çeyrekte 44,3 milyona gerilemiş bulunuyor.

Bu verilere göre sistemden ayrılan abonelerin çoğunlukla ön ödemeli hat sahibi olduğu sonucuna vardıklarına değinen Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu, ?Ön ödemeli veya faturalı hat abone sayılarındaki değişimleri incelediğimizde toplam mobil abone sayısındaki azalışın daha çok ön ödemeli abonelerden kaynaklandığını görüyoruz. Bunun dışında, operatörler tarafından sunulan avantajlı faturalı hat tarifeleri ve Nisan ayından itibaren kontörden TL?ye geçiş uygulamasının tarifeleri daha kolay karşılaştırılabilir hale getirmesi, ön ödemeliden faturalı hatta geçişin artmasına neden oldu,? dedi.

2010 yılı başından itibaren toplam 7,1 milyon abonenin numarasını diğer operatöre taşıdığını belirten Sungurlu ayrıca, ?Kişilerin kullanım alışkanlıklarına göre farklılık gösteren avantajlı tarifelerin seçimi konusunda www.enuygun.com üzerinde sunduğumuz ?tarife karşılaştırma aracı?nı her gün yaklaşık 5 bin kişi kullanıyor. Ön ödemeli hat sahibi kullanıcılarımızın yüzde 39?u öncelikle bağlı oldukları operatörlerin sunduğu faturalı hat tarifelerini inceliyor. Ardından diğer operatörlerin tarifelerine göz atıyor. Diğer kullanıcılar ise kendi operatörlerinden bağımsız karar vermeyi tercih ediyor,? dedi.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın